5 Pratik Yolla Temizliği Kolay Hale Getirin!

25 Haziran 2017

ev temizliği

Kadınlar için temizlik yapmak bazen zahmet verici ve bunaltıcı olabilir. Özellikle çalışan kadınlar için bir yandan işyerinde biriken dosyaların stresi yaşanırken aynı zamanda da evin dağınıklığını hayal etmek faciadır. Ama bu durumu çözmek için sadece 5 kurala dikkat etmemiz yetecek. Böylece derin bir temizlik söz konusu olmasa da, evimizin her zaman düzenli olmasını sağlayacağız.

Temizliğin pratik 5 yolu: başlıyoruz…

1.       15 dakikalık bir seferle dağınıklığa veda etmek: Evet, evden çıkmadan veya yatmadan önce 15 dakikalık seferle evinizin daha düzgün olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu her gün tekrarlamak ve yerde gördüğünüz çocuğunuzun oyuncağını veya eşinizin çorabını almalısınız. Çay suyunu kaynamaya bıraktığınız zamanda bile 15 dakikada göze çarpan tüm dağınıklığı toparlayabilmeniz mümkündür. Sehpada duran dergileri düzenleyebilir, hızlıca tv ünitesinin tozunu alabilir, elektrikli süpürgeyle halının üzerini temizleyebilir ve tezgahtaki bulaşıkları hızlı bir şekilde makineye atabilirsiniz. Alışkanlık haline getireceğiniz 15 dakikalık temizlik seferberliğiyle evinizle ilgili yaşadığınız stresten kurtulabileceksiniz.

2.       Fazlalık ve boş olan her şeyden kurtulun: Evin temiz olmamasının veya dağınık görülmesinin sebebi, atılmayan fazlalıklardır. Bu nedenle yaz ayında kıştan kalan dergileri veya çekmecinizde, sehpanın üzerinde dağınık bir görüntüye sebebiyet veren faturaları atmalısınız. Gelen postaları da okumadan saklama alışkanlığından vazgeçmelisiniz. Postalar için iki ayrı kutu yaparak, birisine okunması gerekenleri diğerine ise okunmadan atılması gerekenleri doldurabilirsiniz. Eğer dağınıklık yatak odanızda da sizi rahatsız ediyorsa nedenini bulup çözmelisiniz. Mesela elbise dolabına çıkardığınız kıyafetleri asamıyor ve ortalığa bırakmak durumunda kalıyorsanız, ekstra askılık almalısınız. Ya da kullanmadığınız kıyafetlerden kurtulmayı denemelisiniz.

3.       Temizliği 15 dakikalık plan dahilinde yapın: Her gün 15 dakikalık seferinize değişik temizlik yerleri tayin edebilirsiniz. Mesela bir 15 dakikalık temizlik için mutfak dolaplarının temizliği ve düzenlenmesi, diğer günde de salondaki çekmecelerin temizlik ve düzeni gibi programlar yaparak, ev temizliğini daha kolay ve stressiz hale getirebilirsiniz. Sadece bir güne tüm evin temizliğini yapmaya kalkışmak oldukça zor ve insanı yoracak bir şeydir.

4.       Kullanılmayan ne varsa atın: Birçok evin dağınıklık sorunu buradan kaynaklanır. Eskiyen ve kullanılmayan şeylerin atılmaması. Eski elbise, kitap ve dergilerden kurtulmaya çalışın. Kıyafetleri hayır kurumuna, dergileri ve kitapları da kütüphanelere bağışlayabilirsiniz.

5.       Bir bölgeye gereksizleri toplayın: Evinizde neyin gereksiz olduğunu düşünmeye başladıysanız onları koyacak bir küçük oda veya bir kutu belirleyin. Hepsini bu kutuya veya odaya atın. Böylece evinizde her şey daha düzenli olacak. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!