AHŞAP ESKİTME YÖNTEMİYLE MOBİLYA DEKORASYONU

07 Temmuz 2017

mobilya eskitme

Mobilyalarınızdan ve Evinizin Görüntüsünden Sıkıldınız mı? Hayal Ettiğim Dekorasyon İçin Bütçem Yetersiz Diye mi Düşünüyorsunuz?

Mobilya ve dekorasyonununuzun gözünüze artık sıradan ve sıkıcı göründüğü günlerinizdeyseniz fakat bütçeniz yeni eşyalar için elvermiyor, aynı zamanda eski tip mobilyalara ilgi duyuyorsanız şunu söyleyebiliriz: Bu yazı tamda size göre. 

Özellikle kadınların değişim ve yeniliklere açık yapısı ile her alanda olduğu gibi ev dekorasyonu, dolayısıyla mobilyalarda bu değişimden kaçınılmaz olarak payını alıyor. Hayal edilen ile ekonomik şartlar ise her zaman örtüşmeyebiliyor. Veya temiz kullanılmış mobilyalarınız sapasağlam duruyor; atmaya kıyamıyorsanız bir müddet daha kullanmanızı sağlayacak tekniklere ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Mobilya mağazalarına ödeyeceğiniz yüzlerce lira yerine az bir tutar karşılığında alacağınız birkaç malzeme ile mobilyalarınıza nostaljik bir görünüm vererek evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Antik eskitmemum ile eskitmealkol ile eskitme gibi yöntemlerle eski mobilyalarınızı yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

 
Antik Eskitme Yöntemi İle Ahşap Eskitme

Antik eskitme sıvısı, boyama fırçası ve biraz su ile kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

Plastik bir kapta çok az miktarda suyla antik eskitme sıvısını karıştırın. Önceden bir bezle güzelce sildiğiniz mobilyanızı belli yerlerden boyamaya başlayın. Boyadığınız yerleri peşinden silerek istediğiniz görüntüye daha kolay ulaşabilirsiniz. Boyama işlemini mobilyanın tamamına uyguladıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Su bazlı transparan bir boya olan antik eskitme sıvısı dokularda doğal bir görüntü sağlar.

 Alkol İle Ahşap Eskitme

Saf alkol, Akrilik boya, Astar boyası ve ahşap zımparası kullanacağınız malzemeler.

Bir bez yardımıyla sildiğimiz mobilyayı zımparaladıktan sonra astarlıyoruz. Üzerinden ahşap boyayla boyadığımız mobilyayı kurumaya bırakıyoruz. Kuruyan mobilyaya yine bir bez yardımıyla alkolü sürüp tekrar kurutarak kullanıma hazır hale getiriyoruz. 


Mum İle Eskitme

Mum (Soft Wax), Ahşap zımparası, Astar boyası, fırça.

Temizlediğiniz mobilyayı zımparalayıp astarlayın. Bir kat mum sürdükten sonra varsa çatlakları mum ile doldurun. Sürdüğünüz mum henüz tam kurumamışken temiz bir bezle mobilyayı silin. Kullanılma hazır

 

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!