Araç Takip Sistemleri Nasıl Çalışır ?

17 Ocak 2018

araç takip sistemleri nasıl çalışır ?

Araç takip sistemleri, araçlarınızın interaktif bir harita üzerinde gerçek zamanlı olarak ilerleyişlerini, konumlarını, gittikleri yönü, hızlarını ve hedef bölgeye giriş, çıkışlarını görmenizi sağlayan kontrol ve güvenlik cihazlarıdır.


Araç Takip Sistemleri Nedir ?


Araç Takip Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Araç Takip Sistemleri Nasıl Çalışıyor?

Araç takip sistemleri, araçlarınızın interaktif bir harita üzerinde gerçek zamanlı olarak ilerleyişlerini, konumlarını, gittikleri yönü, hızlarını ve hedef bölgeye giriş, çıkışlarını görmenizi sağlayan kontrol ve güvenlik cihazlarıdır. Bu cihazlar sayesinde araçlarınızın/filonuzun ortalama yakıt tüketimini, en çok yakıt tüketen aracınızın hangisi olduğunu, tüm araçlarınız tarafından günlük veya aylık olarak toplamda kaç kilometre yol kat edildiğini ve en çok yol kat eden aracınızın hangisi olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kısacası filonuzun performans tablosu otomatik olarak çıkarılmış olur. Ayrıca en önemlisi, meydana gelebilecek kaza ya da çalınma durumlarında araçlarınız için en hızlı şekilde yer tespiti yapabilmenizi sağlamaktadırlar. Böylelikle hem araçlarınızın hem de çalışanlarınızın güvenlikleri garanti altına alınmış olmaktadır. Peki, bu teknoloji harikası araç takip sistemleri nasıl çalışır?

Araç Takip Sistemlerinin Çalışma Prensibi Nedir?

Birçok filo yöneticisi ve filo sahibinin vazgeçilmezi olan, kurumsal anlamda hata payını neredeyse sıfıra indirgeyen, can ve mal güvenliğini sağlayıp olası tehlikelerde anında müdahale edilebilmesini sağlayan araç takip sistemlerinin çalışma prensibi, aşağıda sizler için sıralamış olduğumuz gibidir:

·  Aracınıza monte edilmiş olan araç takip cihazı, aracınızın bulunduğu konumu ve anlık durum bilgilerini GPS uyduları vasıtasıyla GPRS hattına iletmektedir.

· GPRS hattına iletilmiş olan bu bilgiler, Database’lerde arşivlenir. Eğer bu işlem internet aracılığı ile yapılıyorsa Server’larda saklanır.

·      Arşivlenmiş olan bu bilgileri ister cep telefonunuz ve mobil cihazlarınız sayesinde, isterseniz de bilgisayarınız sayesinde görüntüleyebilirsiniz.

·      Ayrıca araçlarınız ile ilgili geçmiş konum bilgileri ve güzergah tespitlerini öğrenmek istiyorsanız, arşivlenmiş bilgiler sayesinde geçmiş dokümanlara da ulaşmanız mümkündür.

Gelişen Teknolojiye Ayak Uydurmak İstemez misiniz?

Yukarıda sizler için detaylandırmış olduğumuz ‘’araç takip sistemleri nasıl çalışıyor?’’ sorusunun cevabına dayanarak, gelişen teknolojinin sizlere sunmuş olduğu bu ayrıcalıklardan yararlanmanız, hem kurumsal anlamda büyük bir başarı yakalamanızı hem de can ve mal güvenliği kapsamında oluşabilecek bütün sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!