Art Deko Dekorasyon Tarzında Bilinmeyenler!

08 Ağustos 2017

Mekan içi bir hareketlilik, bir farklık, bir bende varım dedirten yanı olmasına karşın, sadelik ve asaletin nezihliğin den vazgeçilmeyen dekorasyon havasıdır.

    Art Deko Tarzı Tarihi

Art Deko Dekorasyonda ilk başladığı günden bugüne geldiğimiz süre. Aslında çokta eski sayılmaz. 20. Yüzyılın başlarında ortaya bir sanat akımın ev içi kullanımı gibi çıkmış ve İç Mimar ve tasarımcıların her yeni çalışmaları ile modern çizgiler günümüzdeki halini almıştır.

Tarihi kökeni Fransız temelli akımdır. Dekorasyonda Art Deko Tarzı kendini ev içi her noktada göstermiş ve belli bir dönemin ticari figürlerine satış politikalarında yol gösterici olmuştur.

Dekorasyonda Art Deko Etkileri Nelerdir?

Mekan içi bir hareketlilik, bir farklık, bir bende varım dedirten yanı olmasına karşın, sadelik ve asaletin nezihliğinden vazgeçilmeyen dekorasyon havasıdır.

Art Deko tarzında Kübistik çizimler, kullanılan hayvan figürleri ve geometrik şekiller mekana bir hareketlilik ve sarayların iç tasarımlarında kullanılan çizim ve geometrik şekilleri sizin yuvanıza da taşımaktadır. Aklımıza bir soru takılıyor. Hem gösterişli dedik hem de nezih dedik, hem de bir saray motiflerini yuvanıza getiriyor dedik. Bu Hareketli stil yaşam alanların da nasıl uygulanabilir?

Art Deko Etkisini Nasıl oluşturulur?

Yastıklar Vazgeçilmez mi?

Bizce evet sizde eviniz için seçtiğiniz mobilyalarda kullandığınız yastıklar ile başlayabiliriz.

·         Art Deko Yastık seçiminde tek renk yastıkların üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırabiliriz.

·         Tek renk kumaş üzerine geometrik şekiller uygulanabilir.

·         Ya da bayan temalı görseller kullanılabilir.

·         Hayvan işlemeli tarzlara da yönelebilirsiniz.

Burada unutmadan uyarmak istedim. Fazla renkli veya belirgin renk tercihleri odanızda sırıtabilir ve yastık üzerinde seçtiğiniz desenleri, tek renk kumaşın üzerine işleteceksiniz, kumaş desenli olmayacaktır.


  


Art Deko Perdeler Hakkında Ne Düşünüyoruz?

 

Perdeleri de sade renk tercihleri ile seçtiğiniz mobilyaların tamamlayıcısı bir parçası olarak yastıkta kullanmanızı önerdiğimiz desen şekilleri ile kullanabilir ya da koyu tek renk mobilya kumaşınıza karşılık parlak bir perde ile ev dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

 

 

Art Deko Aydınlatma Elemanları Nasıl Kullanılmalı

Art Deko ev dekorasyonu tarzında sadeliğin zarafeti ve çizgilerin ihtişamı kullanılmakla birlikte aydınlatma noktasında da sizlere bir yol haritası çizmektedir. Özellikle Küçük ev dekorasyonunda modern aydınlata aksesuarları ile her tercihinizi öne çıkartacak bir ışıklandırma sizleri bekliyor.

Bu ışıklandırmalar mobilya mağazalarında ışıklandırma gibi evinize karşı bir albeni yaratacaktır.