Avustralya’nın Gözdesi Sidney

10 Ekim 2017

avustralya'nın gözdesi sidney

Sidney, dünyaca ünlü ikonlaşmış mimarı eserleri, modern şehir hayatı ve eşsiz doğal güzellikleri ile kendine çektiği milyonlarca turist sayesinde Avustralya'nın en gözde şehri olmuş durumda.

Sidney, Avustralya ‘nın en büyük , en kalabalık ve en popüler  şehridir.  1788 yılında ilk İngiliz kolonisinin yerleşmesinden sonra şehir modernleşmeye başlamıştır.  1851 yılında şehrin yakınlarında altın bulunması şehrin nüfüsunda patlamaya neden olmuş ve bugünkü gelişmişlik düzeyinin de temelini oluşturmuştur.

Sidney Avustralya’nın New South Wales eyaletinin başkentidir. Sidney , dünyanın en büyük doğal limanı olan Port Jackson Limanı çevresinden  batıdaki Blue Mountains ( mavi dağlar )‘a doğru uzanır. Port Jakcson Limanı şehre dünyanın en önemli sahil yerleşmelerinden biri olma özelliği kazandırıyor. Arthur Philip Sidney için “ İstinası olmaksızın dünyanın en iyi limanı “ demiştir.


Sidney, iklimi ( yılda ortalama 300 gün güneşlidir. ) , zengin yer altı kaynağı ve daha bir çok doğal güzelliği ile dünyanın her yerinden turist çeker. Ayrıca çeşitli iş olanakları ve yüksek gelişmişlik seviyesi ile çok fazla göç almaktadır.  Bu göçler,  çok kültürlü bir nüfusa sahip olmasını sağlamıştır.     

Sidney’de Gezilecek Yerler

Sidney Opera Binası

Sidney Opera binası hiç kuşkusuz dünyanın en göz alıcı yapılarından birisidir. Avustralya’nın simgesi olan opera binası mimarı  Danimarka’lı Jorn Utzon’dur. Soyulmuş  portakal kabuğunu andıran tasarımı ile  ülkenin ve şehrin en önemli sembolü olmuş durumdadır. Yapı adının aksine tek bir opera mekanı  yerine birkaç ayrı mekan, iki ana mekan , opera ve konser salonu olarak kabuğun altında bulunuyor.  Sidney Opera Binası İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilen en görkemli yapılardan biridir ve Dünya Miras Listesine alınmıştır. Sidney’e gittiğinizde  mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.


Sidney Akvaryumu

Sidney Akvaryumu turistler için gidip görülecek en önemli yerlerinden biridir.  Dünyanın en zengin akvaryumu olma özelliğini taşıyan bu akvaryumda  5 binden fazla balık türü 145 m derinliğe ulaşan tüneller içerisinde  doğal ortamlarında görülebiliyor. Bu eşsiz manzarayı görmeden Sidney’den ayrılmamalısınız ;)

Sidney Limanı

Dünyanın en büyük doğal limanı olan Sidney Limanı ( Darling ), Sidney Eğlence Merkezi, Sidney Çin Bahçeleri, Tumbalong Parkı, Ulusal Deniz Müzesi ve Sidney Akvaryumu’nun bulunduğu bu liman  Sidney’in en eğlenceli  ve gezilecek yer konusunda en verimli alanı. Sidney Limanı’na gittiğinizde ne yapsam diye düşünmeyeceksiniz. Her şey eliniz altında olacak.


Sidney Köprüsü  

Sidney Köprüsü ( Harbour Bride ) 134 m yüksekliğiyle dünyanın en geniş çelik köprüsüdür. Sidney’in ikonlaşmış tasarımları arasında yer alan köprü, şehrin en iyi manzaralarının görülebileceği yerlerden birisidir. Bu muhteşem köprü sadece bir geçiş noktası değil aynı zamanda şehrin sembolüdür. Köprüde tur alıp gezebilir, spor ve macera amaçlı demir korkuluklara tırmanabilirsiniz. Sidney Opera Binasına bakan bu köprüyü mutlaka görmelisiniz.

Torango Hayvanat Bahçesi

28 hektarlık bu hayvanat bahçesi ülkenin simgesi olan kangurulurı, koalaları, asabi tazmanya canavarları gibi Avustralya’ya özgü hayvanların  yanında diğer hayvanları sağlıklı bir ortamda görmek mümkün.

Bu yazdıklarım Sidney'de gezip görüleceklerin sadece çok az bir kısmı. Daha görmeniz gereken çok yer var. Sidney'in bu harika güzelliklerini mutlaka görmelisiniz. Sizin için muhteşem bir deneyim olacağına emin olabilirsiniz. ;)  Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!