AYT Sınavına Kısa Süre Kala Öğrenciler İçin Tavsiyeler

24 Nisan 2018

üniversiteye giriş sınavı

Yavaş yavaş sonlarına yaklaştığımız eğitim öğretim sezonunda öğrenciler bu yıl ilk defa uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girerek üniversite hayatlarını şekillendirecekler

AYT Sınavına Kısa Süre Kala Öğrenciler İçin Tavsiyeler

Yavaş yavaş sonlarına yaklaştığımız eğitim öğretim sezonunda öğrenciler bu yıl ilk defa uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girerek üniversite hayatlarını şekillendirecekler. Geçen her gün öğrencileri AYT sınavına biraz daha yaklaştırıyor. Sınava 4 ay kaldığı şu günlerde öğrenciler çalışma tempolarını arttırıyor, sınav hazırlıkları kapsamında bilgilerini keskinleştirmek için çaba harcıyorlar. Tabi bu süreç psikolojik olarak da birtakım zorlukları beraberinde getirecektir. En nihayetinde AYT sınavı öğrencilerin hayatında çok önemli bir dönüm noktası olacak, öğrencilerin gelecek yaşantılarını şekillendirecektir. Dolayısıyla bu kısa süreçte öğrencilerin kimi şeylerden uzak durması gerekir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken pek çok husus da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hususları şöyle sıralayabiliriz:

·         AYT sınavı için geride kısa bir süre kalmışken öğrenciler günlük yaşantılarına özen göstermelidirler. Bunun başında uyku düzeni ve beslenme alışkanlığı gelmektedir. Öğrenciler günlük en az 7 saatlik uyku ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar. Bu uyku, onların daha verimli çalışmalarını sağlayacak, çalışırken uyku sorunu yaşamalarının önüne geçecektir. Beslenme ise daha dikkatli olmalı, özellikle geceleri ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. Ağır bir beslenme bünyeyi uykuya yönlendirecek, çalışmanın verimini önemli ölçüde azaltacaktır.

 

·         Ders çalışma noktasında da artık öğrencilerin konuları keskinleştirme aşaması başlamış olmaktadır. Bu süreçte çalışma sürelerinin yüksek yüzdesini test çözümleri almalıdır. Öğrenciler ancak çok sayıda pratik çalışması yaparak bilgilerini keskinleştirebilir, sorulara karşı sağlam bir bakış açısı edinebilir. Unutmamak gerekir ki AYT sınavında öğrencileri bilgi birikimleriyle birlikte zamanı doğru kullanabilme becerileri de sınanacaktır. Zaman yönetimi becerisi de ancak test çözümüne ağırlık verme şartıyla geliştirilebilecektir.

 

·         Yoğun bir stres yaşanacak olan bu süreçte öğrenciler kendilerini rahatlatacak aktiviteler de yapmalıdırlar. Her öğrenci mutlaka, ilgi alanı doğrultusunda yapacağı bir faaliyete sahip olmalıdır. Bu, sinema izlemek de olabilir, spor yapmak da. Bu noktada önemli olan, AYT sınavına her geçen gün biraz daha yaklaşılırken öğrencilerin psikolojik olarak kendilerini korumalarıdır. Bu tarz faaliyetler öğrenciyi deşarj edecek, çalışma verimini büyük oranda arttıracaktır. AYT sınavının bir anlamda da psikolojik süreci iyi yönetme işi olduğu göz önüne alındığında bu noktaya da dikkat etmek son derece yararlı olacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!