❤️Ayva Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?❤️

12 Mart 2018

❤️Ayva Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?❤️

Ayva Tatlısı hakkında çok fazla tarif olsa bile bir göz atın derin bu Tarife!

Sevgili Okuyucular 😘 Ayva tatlısı bizim evde çok sevilir. Birde yanında kaymak varsa tamamdır. Bende pek bir güzel yaparım ama tarifimi harfiyen uygularsanız sizde çok güzel yaparsınız.

❤️Ayva Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır❤️
Renk doğal tamamen bitkisel😁 
Ayva Tatlısı MALZEMELER:
3-4 adet ayva ( tencerenin durumuna göre) 
1.5 su bardağı toz şeker
2.5 su bardağı su
6-7 adet karanfil
1 avuç kadar kuru Hibiskus cicegi
1 çay kaşığı limon suyu 
1-2 dal kuru safran bitkisi 
İsteğe göre bütün kırılmış ceviz ( ayvaların içi için) 
Ayva Tatlısının ÜZERİ İÇİN:

Kırık ceviz ceviz ve toz antep fıstığı ve kaymak 
Ayva Tatlısının YAPILIŞI:
Ayvaların kabuklarını soyalım ve çekirdek yataklarını çıkarıp İkiye bölelim. Ayvaların oyuk kısımları yukarı gelecek şekilde yayvan bir tencereye dizelim. Ayva çekirdeğini, ayva kabuklarını ( kabukları atmıyoruz renk için şart) Hibiskus ve safran kurusunu tencereye alın. Ayvaların Ortalarına bütün ceviz koyalım. 
Üzerlerine şekeri ekleyin. Limon suyunu dökün ve suyunu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Kaynamaya başlayıncaya kadar orta hararetli ateşte, kaynadıktan sonra gayet kısık ateşte ayvalar yumuşayıp renk verene kadar pişirin. İsteğe göre tekrar bir kaç karanfil ekleyin 

Ara ara suyunu ayvaların üzerine kaşıkla dökün.Bu yöntem ayvaların renk almasını sağlıyor. (Ben bir gün öncesinden hibuskus ve karanfil çayı yapmıştım. İyice renk alması için o çaydan ayvaların üzerine bir çay bardağı kadar gezdirdim)  Tatlımız soğuduktan sonra kaymak ve cevizle antep fıstığı ile süsleyelim. Birde böyle deneyin.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!