Bahar Temizliği İçin Öneriler

08 Ağustos 2017

Doğa nasıl baharla beraber tazelenirse insanoğlu da kışın ağırlıklarını üzerinden atma ihtiyacı duyar.

Doğa nasıl baharla beraber tazelenirse insanoğlu da kışın ağırlıklarını üzerinden atma ihtiyacı duyar. Bedenimizden ağır ve kapalı giysiler çıkarken evlerimizde de temizlenme, arınma, yenilenme ritüellerine yer veririz. Bahar temizliğinin belki de tek sevilen temizlik zamanı olmasında bu yenilenme hissinin etkisi büyük.

Bu kadar kapsamlı bir temizlik için elbette çalışan kadının hem çalışıp hem de bahar mevsiminde evler nasıl temizlenir dediğini duyar gibiyiz. Hafta sonunu eve kapanıp temizlikle geçirmek istemeseniz de, senede bir hafta sonunu arınma ritüeline ayırmak inanın size de iyi gelecek. Ama tüm işi tek güne sığdırmak elbette aşırı yorgunluk gibi bir durum doğurabilir. Bu sebeple işi parçalara bölebilirsiniz.

İşe Dolap Ve Yüklüklerden Başlayın

Bahar temizliğinde dolap yüklük gibi alanların temizlenmesi, buradaki eşya ve kıyafetlerin fazlalıklarının ayrılması arınma temizliğinin en kilit noktası. Bir günü sadece bu iş için ayırmak doğru bir ev temizleme stratejisi olacaktır. Temizliğe ilk önce buradan başlamak gerek yoksa ince temizlik yaptığınız yatak odanızı ikinci kez temizlemek zorunda kalabilirsiniz.

 Kışlıklar kaldırılıp baharlıklar çıkarılırken giymediğiniz kıyafetleri ayırarak gardırop detoksu da yapabilir fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Gardırop, yatak bazaları, yüklükler, kanepe altları derken depolama alanlarının temizliği bir gününüzü alır.

Temizlikte Bölüm İki: Mutfak

İkinci gün için mutfaktan başlamak en doğrusu olacaktır. Bahar temizliği kapsamında, en çok vakit alacak kısımların başında mutfak gelir. Önce üst dolaplardan başlayarak tüm dolapların içlerini tek tek boşaltıp temizlemek gerekir. Kiler olarak kullanılan dolaplarda da son kullanma tarihi geçmiş veya bozulmuş, kelebeklenmiş bakliyat, baharat kuruyemiş tarzı ürünleri ayıklayarak dolap temizliğini tamamlamış olursunuz.

Buzdolabının içinde de ayıklama ve temizleme işlemi yapıldıktan sonra fırın ve ocak temizliği ile elektronik eşyaların temizliği, ondan sonra da yağ yapışmış mutfak dolap kapakları ve mutfak fayansları temizlenir. Şimdi tertemiz bir mutfak da bir bitki çayı demleyerek yorgunluk atmayı hak ettiğinizden emin olabilirsiniz.

Kalan İşlerde Günlük İş Bölümü Yapın

Birden fazla yapılacak iş varsa en zorlarından başla denilir. Dolaplar ve mutfağın temizliğini en başta yaptıysanız geriye kalan işiniz çok kolay. Her gün için kendinize bir bölüm veya bir oda belirlerseniz bahar temizliği planlamanızı yapabilir ve kendinizi fazla yormadan temizliği tamamlayabilirsiniz.

Kalan günlerde; tavan ve duvarların fırça ile tozunu alırken perdeleri söküp yıkayabilirsiniz. Cam silme işini tek bir seferde yapabilir veya oda oda ilerleyebilirsiniz. Halı ve koltuklar için de ayrı bir gün ayırmanız daha az yorulmanızı sağlayacaktır. En son banyo temizliğini bırakıp kendinizi de banyo ile beraber temizleyip rahatça kanepede uzanabilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!