Bahçe Dekorasyonu İçin Bitki Önerileri

08 Ağustos 2017

Hiç şüphesiz ki bahçe aksesuarlarının vaaz geçilmezi çiçekler ve yeşil bitkilerdir.

Hiç şüphesiz ki bahçe aksesuarlarının vaaz geçilmezi çiçekler ve yeşil bitkilerdir. Betonlaşan şehirlerde doğayı bahçenize taşımak ve ailenizle vakit geçirebileceğiniz güzel bir bahçe yaratmak istiyorsanız, bahçenizde daha çok yeşil alan yaratmalısınız elbette yeşil alan denince akla ilk gelen bahçelerin olmazsa olmazı çimlerdir bakımlı bir bahçenin uzun zamandır sembolü olan çimler som zamanlarda su sıkıntısı ve gübreleme, zararlı böceklerin kontrol muameleleri ve diğer geleneksek bakımın çevresel etkileri yüzünde son zamanlarda yerini taş alanlara bırakıyor çimden vaaz geçmek istemeyen insanlar ise daha kısa ve küçük olanları tercih ediyor ya da ne kadar yapay görünse de sahte çimler kullanılıyor.

 Bahçe tasarımcıları artık müşterilerin kendilerini çok yormayacak ama güzel görünecek pratik olan bahçe tasarımlarını tercih ettiklerini söylüyorlar. Bunu için tasarımcılar yeni bahçe dekorasyon fikirleri geliştiriyorlar. Bu konuda en büyük yardımcıları cüce çalılıklar budanarak kolaylıkla boylarını ayarlaya bildiğiniz bu bitkiler, ağır bakımlar istememeleri sebebiyle bahçelerde rahatlıkla tercih edilebilir. Bahçeler için uygun olan bir diğer bitki ise orman gülü, boyut, şekil, çiçek renk çeşitliliği bakımından bahçeler için muhteşem bir malzemedir büyük çiçeklere sahip olması bahçenizi daha renkli hale getirecek. İyi bir bahçenin diğer bir göstergesi de elbette güllerdir en asil çiçek türü olan güller bahçenin havasının tamamen değişmesine yardımcı olur. Çekici kokuları kadife, parlak çiçekleri ile son zamanlarda doğum günleri, sevgililer günü gibi zamanlarda buket haline getirilip su dolu bir vazo da bekletilse de aslında bu narin çiçeklerin yeri bahçelerdir.

Geleneksel bir bahçe dekoru olan sarmaşıklar tasarımcılar tarafından yeni bahçe dekorasyon fikirlerine eklenmiş durumda. Sarmaşıklar soğuk bir görüntüsü olan taş bahçe duvarlarını kaplaya bilir kamelyaları sarabilir hatta salıncak iplerinde kullanılabilir. Bahçenize egzotik bir görüntü sağlayan sarmaşıklar, bazı mevsimlerde açan çeşitleri mevcut bütün yıl yeşil kalan ve sizi yeşile hasret bırakmaya çeşitleri de vardır. Bu bitkiler dışında kendi bahçeniz de sebze ve meyve yetiştirebilir, taze ve sağlıklı yiyecekler üretebilirsiniz. Sebze bahçenizin de güzel olabileceğini unutmayın bunu için bitkilerinizi nasıl düzenlediğiniz ve bahçe tasarımını nasıl yaptığınız önemlidir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!