Bahçe Temizliği Nasıl Yapılır?

08 Ağustos 2017

bahçe peyzajı nasıl yapılır

Bahçe peyzajı ve dekorasyonun para harcamadan ilk olarak temizlerseniz birinci adımı tamamlamış oluruz. Gelin bu ilk adım nasıl gerçekleşiyor öğrenelim.


Bahçe Temizliği Neden Yapılır?

Bahçe kullanımı ve görünümü için oldukça önemli alanlardır. Çoğu evin bir bahçesi olmadığı günümüzde bahçeli bir eve sahip olabilmek çok büyük bir ayrıcalıktır. Bu güzel alanların gerektirdiği temizlik ve bakım yapılarak bahçenin tadını çıkarabilme fırsatına erişirsiniz. Ancak gerekli olan bakım yapılmadığında bahçeden yararlanabilmeniz imkânsızdır.

Bahçeler hem sizin hem de ailenizin vakit geçirebileceği alanlar oldukları için iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bir bahçenin bakımlı olabilmesinde bahçe temizliğinin önemi çok büyüktür. Bahçeler her mevsim özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar.Bahçe Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Bahçelerde çeşitli bitkiler yetiştirilebilmektedir. Kimileri sadece ağaç ve çiçek yetiştirirken kimileri de meyve-sebze yetiştirebilmektedir. Peki, bahçe temizliği yapılırken nelere dikkat edilir? Bitkilerin ihtiyaç duydukları tohum yenileme, ilaçlama ve gübreleme ihtiyacına göre gerekli bakımlar zamanında yapılmalıdır. Ağaçların budanması, bitkilerin etrafında çıkan zararlı otların temizlenmesi, kuru yaprakların kesilmesi, gerekli düzenlemelerin yapılması oldukça önemlidir. Böceklerin veya zararlı organizmaların bahçede yer almamsı için gerekli zamanlarda ilaçlama yapılması gereklidir. Bu sayede bitkilerin görebileceği zararlar engellenmiş olur.

Bahçenin her daim temiz görünebilmesi için çimlerin belirli aralıklarla biçilmesi gereklidir. Özellikle bahar aylarından itibaren çimler çok çabuk uzarlar. Bu nedenle güzel bir görünüm olabilmesi için çimlerin biçilmesi gereklidir.  Bunun yanı sıra kurumuş yaprakların ve zararlı otların tırpan yardımı ile temizlenmesi de gereklidir. Kış aylarında ise yağış sebebiyle kar ve buz kütleleri temizlemek gereklidir.

Bahçe Temizliği İçin Gerekli Alet Ve Ekipmanlar Nelerdir?

Bahçe temizliğinde kullanılan ekipmanlar kış ve yaz aylarında kullanılan ekipmanlar faklıdır. Genellikle bahar ve yaz aylarında gerekli olan ürünler çim biçme makinesi, tırmık, tırman, çapa, meyve toplayıcı, hortum gibi araçlardır. Kış ve sonbahar ayları için kar küreyiciler, süpürgeler ve püskürtücüler, budama makasları gibi araçlar gereklidir. Her zaman gerekli olan aletler ise süpürge, kürek, bıçak, fırça gibi günlük temizlik ürünlerine ihtiyaç duyulmaktadır.  Bu aletler bahçe temizliğinde sizi çok yormadan işlerinizi halledebilmenizi sağlayacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!