Bahçe ve Çevre Güvenliği İçin En Etkili Sistemleri

31 Ocak 2018

Bahçe ve Çevre Güvenliği İçin En Etkili Sistemler

Bahçe ve Çevre Güvenliği İçin En Etkili Sistemler

Bahçe ve Çevre Güvenliği İçin En Etkili Sistemler

Günümüzde artan güvenlik ihtiyacı dolayısıyla, güvenlik sistemlerine dair ürün ve projeler gittikçe gelişmektedir. Bilhassa geniş arazilere sahip ev ve iş yerlerinde, özel ve kamuya ait  havaalanları, hastaneler, askeri tesisler gibi geniş kullanım alanları olan yapılarda; elektronik çevre güvenlik sistemleri büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir tehdit durumunda veya yabancı bir girişim söz konusu olduğunda, tehlikeyi önceden haber veren sistemler sayesinde güvenlik tedbirlerinin artırılmasına olanak tanınmaktadır. Sistem, CCTV ile entegre olarak kullanılabildiğinden, çok geniş alanlarda bile noktasal görüntü elde edilebilmesi ve kayıt edilen görüntüler ile şüpheli durumların analiz edilebilmesini mümkün kılmaktadır.Kurulum yapılacak alanın, fiziki şartları ve ihtiyaç duyulan güvenlik çözümlerine göre farklı alternatifler sunan çevre güvenlik sistemlerinin; tel üstü algılama sistemleri, çit üstü algılama sistemleri, toprak altı algılama sistemleri, kablosuz infrared algılama sistemleri ve akıllı CCTV güvenlik sistemleri gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Elektronik Çevre Güvenlik Sistemleri Nasıl Çalışır?

Açık alan ve çevre korumalarında tercih edilen güvenlik sistemleri, mevsim koşullarından ve hava şartlarından etkilenmezler. Çit güvenlik sistemlerinde korunması istenen mekanın sınırlarını çevreleyen tel ve çitlerin üzerinde bulunan, ayrıca toprak altı sistemler için ise toprağın altına yerleştirilen fiber optik kablolar ile sensörlerin algıladığı yabancı hareketlilik; ana kumanda ve görüntü merkezine aktarılmaktadır.

Kablosuz infrared teknolojisinin kullanıldığı sistemler; alıcı ve verici olarak görev yapan iki ünite arasındaki kızılötesi ışınlarının; araya giren bir cisim ile kesintiye uğraması baz alınarak geliştirilmiştir. Küçük işletmeler ve konutlar için ideal bir sistemdir. Sistemin yüksek performans ile çalışabilmesi için alıcı ve verici üniteler arasında kızılötesi ışınlarını kesintiye uğratacak yapı ve ağaçların olmaması gerekmektedir.

Akıllı CCTV güvenlik sistemleri ise, standart CCTV sistemlerine özel yazılımlar eklenerek; kameraların şüpheli durumları tespit ederek kumanda merkezine bilgi aktardığı çevre güvenlik sistemidir. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!