Balın Cilde Ne Gibi Faydaları Var?

19 Eylül 2017

Balın Cilde Ne Gibi Faydaları Var?

Bal sofralarımızda her zaman bir vazgeçilmez olmuştur. Gerek içecek, gerek yiyeceklerle birlikte de çok tercih edilen bir besindir

 Balın çok faydalı bir besin olmasının yanı sıra; cilt için de çok faydalı bir doğal kozmetik üründür.
Arıların binbir türlü bitkiden topladığı polenler yüz için doğal bir reçete özelliği taşır
Ülkemizde çok fazla bal türü vardır. Ama genel anlamda çiçek ve çam balı şeklinde sınıflandırılır.

BALIN CİLDİMİZE FAYDALARI


Bu iki bal çeşidi birbirinden farklı yapıya sahip ciltler için farklı şekilde kullanılır.. Kuru ve normal ciltler için çiçek balı kullanılırken daha yağlı ciltler için ise çam balı kullanılır.
Bal, içerdiği antioksidanlar sayesinde  ciltteki sivilceler lekeler gibi birçok sorunu da çözmüş oluyor. Ayrıca cildin daha sağlıklı ve güzel görünmesinde etkili bir ilaç niteliği taşır.

Peki balı cildimize ne şekilde uygulamalıyız? Bu konu üzerinde birkaç öneri işinize yarayacaktır. Evinizde kendiniz hazırlayacağınız birkaç karışımla balın bu güzel faydalarından yararlanabilirsiniz. Bunlardan en kolayı; balı hiç sulandırmaya gerek kalmadan yüzünüze sürüp biraz bekleyip ılık suyla yıkamanızdır. Bu şekilde cildinizin temizlenip yumuşak bir hal aldığını fark edeceksiniz.

İsterseniz doğal bir makyaj temizleyici şeklinde de kullanabilirsiniz.  Birkaç damla hindistan cevizi yağı ile karıştırıp yüzünüze sürün ve yüzünüze uygulayın. Sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Bu şekilde makyajınızın kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.
Bütün bunları yaparken dikkat edeceğiniz en önemli husus balın saf ve doğal olmasıdır.

 

Balın faydaları say say bitmediğinden, bal ile ilgili yazılarımıza ilerleyen zamanlarda da devam edeceğiz. Hosça kalın! Yorum olarak düşüncelerinizi paylaşırsanız seviniriz!!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!