BALKON DEKORASYONU

01 Ağustos 2017

balkon

Balkon dekorasyonunda küçük dokunuşlar ile şıklığı yakalayın.

Yaz akşamlarının vazgeçilmez keyiflerinden biri de balkon sefasıdır. Geçirilen sıcak bir günün ardından balkonda içilen çay ve kahvenin tadı, yorgunluğun atılmasında oldukça etkilidir. Hele de sevdiklerimiz yanımızda, muhabbetimiz de bolsa değmeyin neşemize. O zaman ayrı bir sevinç,  şenlik olur. Elbette huzuru yalnız kalabalıkta değil; yalnızlıkta bulur bazılarımız. Kahvemizi kaptığımız gibi ayaklarımızı uzatıp kitap okumaya bayılır; belki bir battaniyeye sarılıp uyuyakalırız.

O halde tüm bu sevdiğimiz anları geçirdiğimiz balkonlarımızı da güzelce dekore etmeli, daha kullanışlı hale getirmeliyiz. Peki balkon dekorasyonu maliyetli ve güç bir iş midir?  Ufak değişikliklerle balkonumuzun havasını değiştirebilir miyiz?  

Birkaç değişiklikle rahat ve şık balkonlar dekore edebilmeniz elbette mümkün. Bizimde bu konuda bazı küçük önerilerimiz var.
Özellikle yorgunluk attığımız ve sevdiklerimizle uzun saatler geçirdiğimiz balkonlarımız mutlaka rahatlığı barındırmalı. Koltuk, minderler veya puf yastıklarla konforlu bir köşe oluşturabilirsiniz. Böylece kitap okumak için de eşsiz bir alan oluşturmuş olacaksınız. Rengarenk seçimlerde bulunabileceğiniz gibi sade tonları da kullanabilir veya düz koltuk üzerine renkli ve desenli örtüler atabilirsiniz.

Balkonunuz manzaraya bakıyorsa duvar ile kapatmak yerine ferforje kullanmak veya cam balkon tercih etmek daha hoş bir görüntü sağlayacaktır. Böylece alanı hem daha geniş göstermiş hem de manzarayı gölgelememiş olacaksınız.
Yemek ve çay sohbetleri için vazgeçilmez olan balkonların olmazsa olmazlarından biri de masa ve sandalyelerdir. Eğer alan darsa sandalye yerine koltuğunuzun önüne masa ya da sehpa koyabilir  veya koltuk yerine sadece sandalye kullanabilirsiniz. Balkonunuzun geniş olması halinde her ikisini de rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Plastik, demir dökme, hasır veya ahşap masa sandalyelerle istediğiniz dekorasyona ulaşabilirsiniz. Küçük balkonlar için katlanabilir masa sandalyelerle alandan tasarruf etmeniz de mümkün. Ayrıca kasaları boyayarak oluşturacağınız bir takımla da sevimli ve doğal bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.
Çiçekler bahçelerimizin olduğu kadar balkonlarımızın da vazgeçilmez unsurlarındandır. Şık ve samimi bir görüntü yakalamak için oldukça etkiyecidirler. Saksıda veya panel ile duvara monte ederek kullanabilirsiniz. Korkuluklarınızın arasında da sıcak bir görüntü verirler. Minik fener ve lamba gibi ışıklandırmalarla korkuluklarınızı süsleyerek çiçeklerle birbirlerini tamamlayan bir etki yaratabilirsiniz. Varsa küçük ağacınızda, tavanlarınızda ve değişik yerlerde de bu ışıklandırmalardan yararlanabilirsiniz. Yalnızca çiçekler değil pek çok bitkiyi balkonunuzda besleyebilir ve ışıklarla destekleyebilirsiniz.  Sarmaşık, yeşil bitkiler hatta saksı da yetiştirilebilecek sebze ve meyveler…

Zemini ahşap döşeyebilir hatta mevcut kaplamayı dilediğiniz renge boyayarak cıvıl cıvıl bir balkon haline de getirebilirsiniz. Üzerine atacağınız kilimle oluşturduğunuz tarza göre doğal, sevimli veya otantik bir hava katabilirsiniz.

 

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!