Banyo Tadilatı Ve Dekorasyonu İçin Öneriler Nelerdir?

08 Ağustos 2017

Yeni bir eve taşınıyor ya da yıllardır aynı evde oturuyor olabilirsiniz.

Yeni bir eve taşınıyor ya da yıllardır aynı evde oturuyor olabilirsiniz. Banyo tadilatında yapılması gereken ilk iş tam olarak ne istediğinize karar vermek olmalı. Banyo tadilatı aslında çok fazla eşya gerektirmez fakat rahatlığın oluşturulması ve kullanım alanının oldukça iyi düzenlenmesi gerekir. Banyo gibi kapalı yerlerde kullanılacak malzemeler açık tonlarda olmalıdır. Banyo tadilat örneklerini dikkate almak bazı küçük detayları görmemizi sağlayacaktır. Son yıllarda banyolarda kullanılan tadilat malzemeleri eski banyo anlayışını oldukça değiştirmiş durumda. Düz taşlar değil de desenli taşlar kullanılıyor. Yine lavabolarda, duş kabinlerinde, dolap, ışıklandırma ve havalandırma sistemlerinde önemli teknolojik ve estetik değişiklikler var.


Dar Banyolar İçin Ne Yapılabilir?

Banyo dekorasyon tercihlerinizi öncelikle banyonuzun büyüklüğü belirleyecektir. Örneğin ahşap, metalik veya boyasız yüzey görünümlerinin kullanılması, sert hatlı endüstriyel tasarım çizgisinde bir banyo planlaması, küçük banyonuz için iyi sonuç verebilir. Genellikle uyumlu iki rengi bir arada kullanarak dar banyolarda çok iyi sonuçlar ortaya çıkar. Duş kabininizi, lavabonuzu, aynanızı daha küçük örnekleriyle değiştirmek, küçük banyonuzu çok daha rahat bir mekân haline getirecektir. Dolaplar ve raflar banyoda yer kazanmak adına işlevli olan malzemelerdir. Banyonun büyüklüğüne göre doğru dolap ve raf sistemleri seçilmelidir.

Sade Tasarımları Tercih Edin

Banyolarda genellikle çok fazla aksesuar ve sıra dışı dekorasyon kullanılmaz. Küçük banyolarda bu konuda daha da kısıtlıyız. Renk ve malzeme tercihleriniz ne olursa olsun sade, minimal tasarım çizgisinden ayrılmamak doğru olur. Banyolarda elektrik tesisatı, aydınlatma sistemi de dekoratif görüntü için önemlidir. Farklı bir aydınlatma düzeni banyoyu çok daha modern bir görüntü kazandırabilir. Banyolar genellikle penceresizdir. Bu durumda aydınlık bir alan oluşturabilmek için işlevsel aydınlatma kullanılmalıdır.


Teknik Kısımlar Çok Önemli

Banyonuzun görünümünden daha önemli olan özelliği, kullanışlı olmasıdır. Tadilatı bu her iki açıdan düşünmelisiniz. Güzel görünen fakat kullanışsız bir banyo sizi mutlu etmez. Zeminde su geçirmez yeni teknoloji ve son derece başarılı yalıtım ürünleri kullanılmalıdır. Nemli banyo ortamının havalandırma sistemi çok önemlidir. Küf, koku gibi sorunların oluşmasını en baştan önlemek mümkündür.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!