Banyo Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

08 Ağustos 2017

Banyolarımız evlerimizde kişisel temizliğimiz için en çok kullandığımız alandır.

Banyolarımız evlerimizde kişisel temizliğimiz için en çok kullandığımız alandır. Her gün sabah ilk kalktığımızda ziyaret ettiğimiz banyolarımızı ne kadar temiz tutuyoruz acaba? Evdeki bireylerle ortak alanımız olan banyolarımızda yeteri kadar hijyeni sağlayamadığımız takdirde mikrop kapmamız işten bile değildir. En çok nemin ve suyun bulunduğu banyolarınızı mutlaka iyi havalandırmak ve nemini alıp mikropların üremesinin önüne geçmeniz gerekiyor. Banyo temizliğinde dikkat edeceğiniz bir nokta da nemli alan bırakmamaya çalışmak. Nemin olduğu yerde mantar üremesi çok fazladır. Bu mantarların vücudumuza geçmesini istemeyiz.

Ne Kadar Sıklıkta Banyo Temizliği Yapmalıyız?

Banyo temizlemesini iki ayrı rutinde yapmanızda fayda vardır.

•Kullanım sonrasında

• Haftalık temizlik

Banyo sonrasında mutlaka iyi havalandırma yapıp kapalı alandaki buharın neme dönüşmesini engellemelisiniz. Bunu yapmadığınız takdirde ortamda oluşan buhar banyo dolabı ve kapısında boyaların kabarmasına ve küflenmesine neden olabilir. Ayrıca banyo küvetiniz varsa hijyen açısından banyo dezenfekte malzemeleriyle dezenfekte edip bir sonraki banyo için hazır bırakmamalısınız.

Haftalık temizliğinizi ise genelde lavabo veya banyo tabanını yıkamakla yapabilirsiniz.

Banyo Temizleme Malzemeleri Olarak Hangi Ürünler Kullanıldığında İyi Sonuç Alınır?

Banyo dezenfekte malzemelerini iki grupta inceleyebiliriz. Eğer çevreye duyarlı olsun, solunum sıkıntısına yol açmasın diyorsanız evinizde bulunan ürünlerle de istediğiniz hijyene ulaşabilirsiniz. Aşağıda sıralanan ürünlerle çok iyi sonuç almak mümkündür :

•Sirke

•Limon

•Saç Şampuanı

•Karbonat

•Sıcak Su

İlk olarak sıcak su akıttığınız küvet, duşakabin kapılarına veya lavabonuza karbonat ve sirke karışımından döküp yarım saat  bekledikten sonra ovalayarak durulayabilirsiniz. Sirkenin dezenfekte edici, karbonatın da koku alma ve çözücü etkisi size yardımcı olacaktır.

 Sirkeniz olmadığı zaman limon kullanarak da kireç tutmuş musluklarınızı temizleyebilirsiniz.

Temizlik suyunuza bir miktar katacağınız saç şampuanıyla banyo pencerenizi veya aynanızı silerek hem daha çok parlamasını sağlayıp hem de toz tutmasını geciktirebilirsiniz.

Eğer bu ürünleri kullanmak istemiyorsanız herhangi bir marketten alacağınız por çöz, çamaşır suyu gibi ürünler de ihtiyacınızı görecektir. Ancak bu ürünlerin güçlü formüllerinin banyo malzemelerinize uzun vadede zarar verdiğini ve solum yolları hastalıklarına yol açtığını da unutmamanız gerek.

Temizliğinizi yaparken mikro fiber bezleri kullanmanız işinizi daha az efor sarf ederek yapmanıza imkan sağlar. Bu bezleri marketlerde bulabilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!