BEBEK ODASI DEKORASYONUNDA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

12 Ekim 2017

bebek odası dekorasyonunda nelere dikkat etmek gerekir?

Bebek odası hazırlamak, anne – baba olacak çiftler için oldukça heyecanlı ve zevkli bir iştir. Odanın hazırlanması süreçlerinde bebeğin rahatlığını sağlamak ve onu tehlikelerden korumak için çeşitli dekorasyon fikirleri yol gösterici olacaktır.

Bebek odası hazırlamak, anne – baba olacak çiftler için oldukça heyecanlı ve zevkli bir iştir. Bebek haberi alındıktan sonra, bebek odası araştırmaları yapılır. Oda belirlenir, odaya konumlandırılacak eşyalar birer birer seçilir ve kabataslak yerleştirmeler yapılır. Odanın hazırlanması süreçlerinde bebeğin rahatlığını sağlamak ve onu tehlikelerden korumak için çeşitli dekorasyon fikirleri yol gösterici olacaktır. Oda düzenlemesi, mobilya alımı ve odadaki aksesuarlar bebeğin ihtiyaçları düşünülerek alınmalı ve dekorasyon sırasında dikkat edilecek bazı ipuçları sıralanmalıdır. Bu ipuçlarından bazıları:


Bebek Odası Dekorasyon İpuçları

Öncelikle bebek odası için seçilecek oda çok küçük ve basık olmamalıdır. En azından 10 metrekarelik bir alan yaratılmalıdır. Bunun dışında penceresi çok küçük olmamalı ve uygun miktarda hava ve güneş ışığı almasına dikkat edilmelidir. Bebeğin daha huzurlu ve sağlıklı olması, kaliteli ve rahat uyku uyuması için çok güneş almayan odalar tercih edilmelidir. Yaz aylarında bu odalar bebekler için oldukça baskı yaratan alanlar olabilir.

Bebek odası dekorasyonu için bir diğer önemli husus, seçilecek mobilyaların sağlıklı ve kullanışlı olmasıdır. Bebek için en iyi yararı sağlayacak beşik ve yataklar seçilmeli, giysi dolapları da işlevsel dizayna sahip olmalıdır. Bir diğer önemli şey ise tüm bu malzemelerin temizliğinin kolay yapılabilmesidir. Girintili, çıkıntılı mobilyalar tercih edilirse aralıklarında, ulaşılamayacak yerlerinde biriken tozlar daha bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş bebekleriniz için oldukça sağlıksızdır. Ayrıca metal eşya ve aksesuar kullanmak bebeklerinizin uyku kalitesini etkileyebilir, yorgunluk yaratabilmektedir. En sağlıklısı ahşap malzemelerdir.

Zemin döşemesinde laminant parke kullanımı, klasik tahtalara göre daha sağlıklıdır. Ayrıca halı veya kilim kullanmak da toz tuttukları için hijyen açısından sakıncalıdır.

Bebek odası dizaynı için, renk uyumu da oldukça önemlidir. Seçilecek mobilyalar ve perdelerin uyumunun yanında kullanılacak aksesuarların da bunlara yakın tonlarda seçilmesi gerek


Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!