Bebekleri Güvende Tutmak İçin Priz Güvenlik Kilitleri

30 Kasım 2017

Priz güvenlik kilitleri

Bebek bekleyen çiftlerin, doğumdan önce evlerinde bir takım düzenlemeler yapması gerekmektedir.


Bebek bekleyen çiftlerin, doğumdan önce evlerinde bir takım düzenlemeler yapması gerekmektedir. Bebeklerin emekleme ve yürüme dönemlerinde onlar için hayati tehlike oluşturabilecek şeylere ulaşması ve istenmeyen olaylar yaşanması muhtemeldir. Bazı önlemler alınarak ve hazırlıklar yapılarak bunun önüne geçilebilir.

Evde küçük çocuklar ve bebekler için tehlike doğurabilecek şeyler kategorilere ayrıldığında; açık prizler ve kablolar, delici kesici alet ve ekipmanlar, bebeklerin üzerine düşebilecek eşyalar, bebeklerin yutabilecekleri ilaç ve oyuncak parçası gibi malzemeler bulunmaktadır.

Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

Bebeklerin ve çocukların güvende tutulması için yapılması gerekenler, bebeğin günden güne büyümesiyle birlikte devam edecek bir süreçtir. Bebek hareketlenmeye ve evi keşfetmeye başladığında önlemler alınmalıdır. Bebeğe güvenli bir alan sağlandığında merak ve keşif duygusunun önüne de ket vurulmamış olunur.

 Kabloları ısırıp dişleyebileceklerinden, kablolar açıkta bırakılmamalı veya koruma kanalı içine alınmalıdır. Ayrıca bebeklerin ulaşabileceği yükseklikteki prizlere, priz koruma kapağıtakılmalıdır. 
 Kırılabilecek eşyalar, küçük boyutta olduğu için bebeklerin yutabileceği objeler ortadan kaldırılmalıdır. 
 Bebeğin tırmanarak düşürebileceği veya çektiğinde üzerine düşebilecek eşyalar duvara sabitlenmelidir. 
 Kesici, delici, bebek için zarar verecek aletler; bebeklerin ulaşamayacakları yerlerde muhafaza edilmelidirler. 
 İlaç, deterjan gibi toksik maddeler ortada bırakılmamalı kilitli dolaplarda ya da bebeklerin ulaşamayacakları bir yerde saklanmalıdırlar. 

Priz Koruma Kapakları

90 cm'in altındaki prizlere bebeklerin ulaşması kolay olacağından mutlaka, priz güvenlik kilitikullanılmalıdır. Bebeklerin prizlere ulaşmasına engel olmak adına, elektrik çarpması riskine karşı korunması amacıyla kullanılmaktadır. Kullanımı son derece kolay olup fiyatı da uygun ürünlerdir. Topraklı prizlerde de uzatma prizlerinde de kullanılabilirler.

Otomatik kapanır priz koruyucular ise mekanizmalı olarak çalışırlar. Priz kullanılmayacağında, fiş çekildiğinde priz delikleri otomatik olarak kapanır.

Elekttrikçilerden destek almak için teklif almayı unutmayın!

Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!