Bina Boyası Yapımının Püf Noktaları

08 Ağustos 2017

İster deneyimli bir boya ustası olunsun isterse boş zamanlarda yapılan ek bir iş olsun, eğer ki kaliteli ve profesyonelce bir iş çıkarılmak isteniyorsa, bina boyası yapılırken mutlaka uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Uygun Boya ve Malzeme Seçimi

İster deneyimli bir boya ustası olunsun isterse boş zamanlarda yapılan ek bir iş olsun, eğer ki kaliteli ve profesyonelce bir iş çıkarılmak isteniyorsa, bina boyası yapılırken mutlaka uyulması gereken bazı kurallar vardır. Gerek uygun boyanın seçimi gerekse uygun malzemelerin seçimi en önemli hususların başında gelir. Zemine uygun boya seçimi yapılır ve ortamın ışık alma durumuna göre de renk seçimi yapılır.

Bina Boyası Yapımının Püf Noktaları

§  Boyanacak mekânın ölçülerine uygun miktarda boya alınmalıdır. Boyanacak zeminde kullanılacak boyadan farklı renkte bir boya varsa, bu durum göz önüne alınarak hesaplama yapılmalıdır.

§  Kullanılacak boyanın türüne göre uygun fırça, rulo veya tabanca seçimi yapılır.

§  Daima aynı türden boya kullanılmalıdır. Örneğin, Mevcut boya yağlı boya ise aynı türden, plastik boya ise aynı türden boya kullanılmalıdır. Aksi halde boyadan önce bir ya da birkaç kat astar atılması gerekir.

§  Boya yüzeye uygulamadan önce mutlaka karıştırılmalıdır. Boya dibe çökerek sertleşmişse ya da yüzeyinde kalın bir tabaka halinde kabuk meydana gelmişse, bu boya kullanılmamalıdır.

§  Boya kullanılmadığı zamanlarda kapağı sıkıca kapatılmalıdır.

§  Boya kutusu üzerindeki yönergeler dikkate alınmalıdır.

§  Kabarmış, kirli ya da yağlı yüzeylere iyice temizlendikten sonra boya uygulanmalıdır.

§  Parlak yüzeyler boya işleminden önce mutlaka zımpara ile temizlenmelidir.

§  Boya üretici firmanın belirttiği koşullara uygun bir şekilde inceltilmelidir.

§  İnce bir kat boya uyguladıktan sonra ikinci kat uygulanmalıdır. Tek kat kalın boya yapılması tavsiye edilmez.

§  Yeni yapılmış bina yüzeylerine yaklaşık bir ay sonra boya yapılmalıdır.

§  Kullandığımız boya içerisine herhangi bir yabancı madde karışmamalıdır.

§  Boya yapılacak zeminin sıcaklığı ve boya yapılacak zamandaki hava sıcaklığı önemlidir. Çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda özellikle dış cephe boyaları yapılmamalıdır.

§  Kullanılan boyanın arta kalan kısmı üzerine biraz tiner eklenerek daha küçük bir kaba aktarılır. Daha sonra ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak saklanır.

Binalar Nasıl Boyanmalı?

Bina boyaması yaparken, eğer boyama işlemini bir boyacı yapmayacaksa, boyayı uygulayacak kişinin şu şekilde bir yol izlemesi uygun olacaktır: Uygun boya ve malzeme seçimi yapıldıktan sonra boya uygun bir şekilde karıştırılır. Kullanılacak boyaya uygun seçilen malzeme ile temiz yüzeye boya uygulanır. Boya sürekli aynı yönde paralel şekilde uygulanmalıdır. Dikey uygulanan boyam işlemleri yüzeyde iz bırakacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!