Bina Restorasyonu Ne Zaman Yapılmalı?

25 Haziran 2017

bina restorasyonu

Binalarımız sağlam bir şekilde yapılsa da,hayattaki birçok şey gibi o da zamanla eskiyebilir.Bu yüzden binalar da bir süre sonra restore edilmelidir.Eskimiş bir binanın restorasyonunda, moder hale getirilmesinde onarımında veya yapısal olarak büyümesi söz konusuysa bunun planlanmasında yeni yapılan bir inşaata göre daha değişik yöntemler kullanılmalıdır. Mevcut yapıyı korumak öncelikli esas olmalıdır.

Modernleşmenin en önemli şartlarından önemli bütün yapı parçalarının, her ayrıntısı göz önünde bulundurularak sistemli bir şekilde envanter tanzimi yapılmalıdır. Envanter tanzimi aşağıdaki yollar izlenerek gerçekleştirilir:

Genel yapı tasviri, arazi, yapısal kararlaştırma,yasalar, tarihsel yapı bölümleri, yapının tasarımının tarihi özellikleri, yapımalzemeleri, binanın kullanım amacı, payandalar,diğer vasıflar.

 

En mühim hasar gören yerler,*bacaların tepeleri, *hasarlı çatı gövdesi, *çürümüş pervazlar ve *çatıdaki kiremitler, *çatı ile duvar arasındaki bağlantılar, *çatıda suyun akması için yapılmış oluklar. *Isı yalıtımının bulunup bulunmaması ve *alt gerilim hattı, *duvarda oluşmuş çatlaklar, *konstrüktif hasarlar, *çürümüş tahta kiriş tavan, *hasarlı hale gelmiş duvar ve tavan sıvası, *yalıtım yapılmamış ön cephe.* Çürümüş ahşap kapılar, *ahşaptan yapılmış kat merdiveni. *Isıtma ve sıhhi tesisatın kullanılabilir olup olmaması

 

Yapı iskeletindeki ana hasar noktaları olan yerler : *Saçaklar, *oluklar, *yağmur boruları, *çatı kirişleri, *nemli çürüme, *kuru çürüme, *mantar vb. oluşumu, böcekler, *yarılmış ve açılmış tahta bağlantıları, sızan su, pencere tabanındaki bağlantılar, *komşu binalar.

Yukarıda saymış olduğumuz hasarlar yada sorunlar sizin de binanız da bulunuyorsa;sorunların giderilmesi için Tadilat/Dekorasyon sektörümüzde ücretsiz bir şekilde talep oluşturarak,bu konuda uzman yüzlerce şirkete ulaşabilirsiniz!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!