Birbirinden İlginç Ev Tarzları-2

25 Haziran 2017

ev stilleri

Geçen yazımızda en fazla tercih edilen ev tarzlarından bahsetmiştik.Bu yazımızda da yine bu stillerden bazılarına değineceğiz. Ancak geçen yazımıza göre farkı;bu yazımızda biraz daha marjinal stillerden bahsedeceğiz:

Endüstriyel stil

Günümüzde hayatımıza birçok materyal girmiş bulunmakta.Bu materyalleri kullanım amacı dışında tasarlamaya ne dersiniz?Örneğin sehpa niyetine kamyon lastiği kullanmaya,üstüne sıva atılmamış tuğla kullanmaya? Eğer sizde böyle marjinal fikirleri düşünüyorsanız,sizin tarzınız endüstriyel stil olabilir.

Akdeniz esintileri

Akdeniz’in kokusunu,havasını evinizde duymak istiyorsanız,mavi ve yeşil tonlu renkler kullanmalısınız.Bununla beraber pürüzlü dokular da akdeniz esintisi yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Asyatik stil

Asya filmlerinde de sıkça gördüğümüz;ahşap.pürüzsüz duvarlar,parlak ışıklar,natürel doğal bir görüntüye sahip stildir.Asya bölgesinden gelen bu stili,yine Çin aksesuarlarıyla,yani çiçekli porselen saksılar,çanak çömlek objelerle tamamlayabilirsiniz.İsterseniz batı-doğu sentezi yapmanız da mümkün.Ancak bu stilde plastik,metal öğeler çoğunlukla kullanılmaz.Meditasyonun etkisiyle çiçek de bu stilin olmazsa olmazlarındandır.

Eklektik stil

En tehlikeli ve en iyi stil olarak yorumlayabiliriz eklektik stili.Çünkü saymış olduğumuz stillerin farklı farklı harmanlanmasıyla meydana gelir ve bu yüzden eğer beceremediğiniz takdirde çok kötü bir görünüm ortaya çıkabilir,ama becerdiğiniz takdirde kimsenin evinde olmayan şıklığı,havayı yakalayabilirsiniz.

Kolonyal Stil

Kolonyal stilin ismi koloniden gelmektedir.İspanya,Portekiz,İngiltere’de sömürgedekilerin işçi olarak çalıştırılması sonucu klasik stil ile country stilin bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur.Kolonyal stilin en önemli özelliği eski şömineler,tablolar olabilir.

Rustik stil

Klasik stil objelerini daha geniş alanlarda kullanmanız,daha konforlu ortam yaratmanız,rüstik stile kaydığınızı gösterir.Genellikle ahşap ve keten kullanılır.Bununla beraber gösterişli avizeler de vardır.Neredeyse her stil rustik stille harmanlanabilir,bu yüzden ana değil;ara bir stildir denilebilir.

Tropikal stil

Tropikal stil,adından da anlaşıldığı gibi içerisine girildiğinde orman havası hissettiğiniz bir etki meydana getirir.Bu stilde genelde toprak renkleri kullanılır.Çiçek ve o desenli aksesurlar da bu stilin parçasıdır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!