Biriktirdiğiniz Dergileri Şık Bir Şekilde Saklayın

08 Ağustos 2017

Dergi okuma alışkanlığı olan çoğu kişi bu dergileri okuduktan sonra atmaya kıyamadığı için istif etmeye kalkar.

Dergi okuma alışkanlığı olan çoğu kişi bu dergileri okuduktan sonra  atmaya kıyamadığı için  istif etmeye kalkar.Her geçen gün sayısı artan dergiler ev içinde hoş olmayan görüntülere yol açarken, bu görüntünün ortadan kaldırılması için yeni tasarım rahleler imdadınıza yetişir. Bu yılın trent ürünleri arasında yer alan, şık ve zarif görüntüsü ile dergilerinizi muhafaza eden rahleler, yeniden evlerde hak ettiği değeri görmeye başladı. Plastik ve tahtadan yapılan rahlelerin osmanlı dönemine ait has motiflerle bezenmesi ise osmanlı kültürünün en ince işciliğini  gözler önüne seriyor.Sedefle kakma ile buluşan bu motiflerden oluşan rahlelerin ise fiyatı ise cep yakıyor.

Kitap okumak için kullanılan  X biçimindeki küçük masalara verilen ad olan Rahle, Türk İslam sanatında çok sık rastlanılır ve oymacılık sanatıyla özleştirilir. Rahle günümüzde ev dekorlarında önemli bir yere sahip olurken dergi ve kitaplarınızın düzenli bir biçimde dekorasyona eşlik etmesine yardımcı olur. Çoğunlukla tahtadan yapılan ve osmanlı döneminden gelen alışkanlıkla Kur'an-ı Kerim okurken kullanılan rahleler, dönemin tüm izlerini günümüzde halen taşır.

Rahle modelleri osmanlıdan günümüze gelinceye değin malzeme olarak bir çok değişiklik göstersede aslına uygun fildişi, sedef  ve kemiklerle süslenen rahleler halen kullanılmaktadır. Klasik tarzda döşenmiş salonların baş köşesindeki bulunan osmanlı motifleri ile bezenmiş rahleler, kitap ve dergilerin dağınık görüntüsünüde ortamdan arındırır ve daha şık bir görünüm sağlar.

Günümüz sanatcıları tarafından yeni  tasarım ürünleri olarak piyasaya sürülen rahleler, modern çizgisi ve farklı tonlarıyla bulunduğu her ortama farklı bir hava katıyor. Rahle tasarımları geçmişten günümüze gelen ilginç motiflerin modernize edilmiş hali ile alıcısıyla buluşuyor. Tahta ve sedef işlemeleri rahlelerin dışında plastik rahlelerde  x şeklinde oluşunun yanısıra 4 ayaklıda satışa sunuluyor. Masaüstü ayaklı rahlelerin olduğu gibi yakma desenli  yapılan rahlelerde bir hayli dikkat çekiyor.

Rahle fiyatlarıda kullanılan malzemeye ve yapılan işciliğe göre değişiyor. Plastik rahleler 8 tl den başlayan fiyatlardan satılırken işlemeli ve tahta oymalı rahlelerin fiyatları ise 30 tl ile 150 tl arasında değişiyor.  Sedef kakmalı rahle fiyatları ise adeta cep yakıyor.200 tl ile 4 bin tl arasında değişen fiyatlarla satılan sedef kakmalar , tarihi değere sahip ise bu fiyat 2 katına çıkıyor.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!