Bohem Dekorasyon Ürünleri

08 Ağustos 2017

Bohem, asıl anlamı itibariyle Çingene anlamına gelse de, zamanla bir yaşam tarzı ifadesine dönüşmüştür.

Bohem, asıl anlamı itibariyle Çingene anlamına gelse de, zamanla bir yaşam tarzı ifadesine dönüşmüştür. Bohem olarak tanımlanan kişiler, günü birlik, sıra dışı yaşamayı alışkanlık haline getirmiş, düzene bağımlı olmayan, rahatlığına önem veren insanlardır. Aynı zamanda benzer zihniyetlere sahip topluluklar da bohem tarz kavramıyla ifade edilmektedir.

 

Bohem tarzını, modayla ilişkilendirdiğimizde de, yine rahatlığa verilen önemin yansımalarını bu tarzı tercih eden kişilerin seçimlerinde görebiliriz. Aynı durum bohem dekorasyon ürünleri için de geçerlidir. Bu dekorasyon stilinde canlı ve zıt renkler, karışık desenler göze çarpar. Bazıları için bohem dekorasyon ürünleri göz yorucu ve karışık gibi görünse de; tam tersine aslında kendi içinde bir dinamiği ve bütünlüğü olan, eğlenceli, iç açıcı, neşeli, özgün ve bir o kadar da rahat ürünlerdir.

 

Bohem Tarz Dekorasyon Nasıl Olmalıdır?

 

Bohem tarzını evinizin her odasında uygulayabileceğiniz gibi, odanızın herhangi bir köşesinde uygulayarak da bu tarzı yakalayabilirsiniz. Bohem dekorasyon ürünlerinin en belirgin özelliklerinden biri tasarımlarının farklı oluşudur. Yani, belirleyici bir havası olan ürünlerdir. Ürüne baktığınızda bohem tarza sahip olduğunu ilk bakışta anlarsınız. Bohem tarz dekorasyon karşıtlıkla uyumu bir arada barındırmalıdır. Kişiselleştirilmiş, size özel, sizi anlatan, kendine has bir havası, farklı, rahat ve kullanışlı olmalıdır. Bohem tarzı dekorasyonda kısıtlama yoktur, alabildiğine özgürsünüzdür. Yaşanmışlığı olan ürünleri kullanmak bu tarz yarattığınız dekorasyonu destekleyecek türden bir hava yaratır. Örneğin; odanızın bir köşesinde manyetolu telefon, eski bir daktilo ya da gramofon kullanmak gibi…Vintage eşyalarla etnik eşyaları bir araya getirerek de bohem tarz oluşturabilirsiniz. Çeşit çeşit biblo, şamdanlar ve abajur gibi…

 

Bohem Yatak Odası Dekorasyonu

 

Yatak odası için bohem tasarım fikirleri içerisinde en yaygın dekorasyon fikri, yatak odanızda tütsü, mum, çiçek ve tablo bulundurmanızdır. Bunların hepsini birden uygulayabileceğiniz gibi sadece kendi zevkinize uygun olanları da kullanabilirsiniz. Zevkinize göre değişik egzotik objeleri de yatak odanızda kullanabilir, odanıza farklı bir hava katabilirsiniz. Diğer oda dekorasyonlarında olduğu gibi, bohem yatak odası dekorasyonu için de nevresim takımlarınızı ve çarşaflarınızı renkli seçerseniz yine bohem bir tarz yakalamış olursunuz . Aynı şekilde perde ve halılarınızda da yapacağınız desen seçiminizle güzel kombinler yaratabilirsiniz. Çok karışık olmasından endişe duyduğunuz ürünlerde sadeliği tercih ederek, bohem havayı kullanacağınız mobilyalarla da yakalayabilirsiniz. Bohem etkiyi verebilecek en önemli detaylardan biri de, eğer tercih ederseniz, duvarlarınızı 60’lı yılları yansıtan duvar kağıtlarıyla kaplamaktır.

 

Yatak Odası İçin Bohem Mobilyalar

 Bohem bir tarz yaratmak için diğer dekorasyon ürünleri kadar mobilyalar da önemlidir. Yatak odası için bohem mobilyalar tercih ediyorsanız, Viktoryan tarzı koyu renk mobilyaları kullanabileceğiniz gibi, vintage tarzı komodin ve dresuarlarla dekorasyonunuzu tamamlayarak da yatak odanızı şekillendirebilirsiniz. Karyola tipi yatak tercih edebilir, antikacılardaki mobilyaları değerlendirebilir, karyolanızı yine antikacıdan alacağınız bir başlıkla dizayn edebilir ya da başlıksız da kullanabilirsiniz. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!