Boya Badana İşinden Önce Bunları Yapın!

25 Haziran 2017

boya badana öncesi

Henüz yazın ortasındayız. Hale yaz tadilatı ve temizliği yapmayanlar olabilir. Yaz temizliğinin kaçınılmaz bir tarafı ise evin yeniden boyasının yapılmasıdır. En zahmetli iş olarak görülen badana işini daha pratik bir şekilde yapabilmek için ön hazırlığı atlamamak gerekir. Yazımızda, boya badana işlemlerinden önce ön hazırlık olarak ne yapmanız gerektiğine yer veriyoruz.

Başlıyoruz…

1.       En kestirme yol boya badana yapılacak odadaki eşyaları dışarı çıkarmaktır. Ancak bu boya işini ağırlaştıran bir iştir. Bunun yerine eşyaları odanın orta noktasında toplamaktır. Mümkünse üst üste düşmeyecek şekilde koymak alan derinliği açısından iyi olabilir. Üstlerini de muşamba kullanarak kapatmanız yeterli olacaktır.

2.      Boya badana sırasında eski elbiselerin giyilmesi gerekir. Göze boyanın damlamaması da önemlidir. Bunun için boya gözlükleri kullanmakta fayda var.

3.       Boya yapmaya başlamadan önce duvarların tozunun alınması da gerekir. Saat ve tablo gibi aksesuarların çivilerinin de çıkarılması lazımdır.

4.       Mutfağı boyayacaksanız, duvar silme işlemini deterjanlı su ve bez yardımıyla yapın. Çünkü duvarlarda yağ olma riski söz konusudur. Bu yapacağınız boyanın tutmasını veya kötü görünmesini engelleyebilir.

5.       Duvarların dökülmüş kısımlarını ıspatula yardımıyla temizlemeniz gerekir. Ayrıca bazı alçıların kabardığını da görebilirsiniz. Bunları da düzleştirmeniz gerekir. Ispatulayla bu iş biraz zahmetli gözükebilir. Bunun yerine elektrikli ıspatula kullanabilirsiniz. Böylece kas ve kuvvet kullanmadan duvardaki kabarmaları düzleştirebilirsiniz.

6.       Duvarda bazı pürüzler söz konusu olabilir. Bunların kötü bir görünüm sağlamaması adına astar kullanabilirsiniz.

7.       Eğer duvarlarınız ahşap bir bölümle birleşiyorsa, boyama sırasında ahşap kısma boya bulaşmaması için maskeleme için bant kullanmanız gerekir.

8.       Boya esnasında dikkat edilecek önemi bir hususta, duvar çizgilerine dikkat etmektir. Bu nedenle duvarın geniş bölümlerini boyadıktan sonra kenarlar için ufak fırçalarla boyama yapılması daha uygun olacaktır.

9.       Boyamaya başladığınız W harfi şeklinde hareket etmeniz fırça izlerini ortadan kaldırmak için önemli bir kriterdir.

10.   Renk konusunda da daha iyi karar vermeniz için alacağınız boyayı öncelikle bir ahşaba uygulamak ve kurumasını beklemektir. Daha sonra bu ahşabı duvarınıza tutarak nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!