Boya Badana İşlerine İlişkin Sorunlara Çözüm Öneriler

08 Ağustos 2017

Ev dekorasyonu ve mekanların boyama işlemleri her ne kadar basit ve zevkli işler gibi gözükse de bazı zamanlarda krizlere yol açabilmekte ve kararsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Ev dekorasyonu ve mekanların boyama işlemleri her ne kadar basit ve zevkli işler gibi gözükse de bazı zamanlarda krizlere yol açabilmekte ve kararsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Mekanlarda ve evlerdeki boyama işlemleri yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. mekanın büyüklüğü, küçüklüğü ya da ne amaçla kullanılacağı gibi konular boyama işlemlerinde belirleyici olmaktadır. Aynı zamanda evde boya badana yapımı sırasında da önce mekana hangi renklerin uyacağına ve ev sahiplerinin zevklerine dikkat edilmeli, daha sonrasında ise uygulamaya geçilmelidir. Bu noktada her bireyin zevki ayrı olacağı için mekana en uyumlu renklerde ve işlemde ortak karara varmakta fayda bulunmaktadır.

Küçük Ve Dar Mekanlarda Koyu Renkler Değil De Açık Renkler Kullanın

Boya badana işlerine ilişkin en önemli sorunlardan bir tanesi, mekanın boyutlarına dikkat etmeden boyama işleminin gerçekleştirilmesidir. Boyacı bu anlamda doğru rengin ne olduğuna karar vermeli ve mekan sahiplerini yönlendirmelidir. Bu anlamdaki işlerde daha başarılı olan boyacılar, ilk kez bu işlemi yaptıran bireylere fikir vermede yönlendirici olabilmektedirler. Boya yapılacak mekan eğer küçük ise belirtilen mekanda koyu renkler kullanmak hem mekanın daralmasına neden olacaktır hem de kasvetli bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olacaktır. Küçük mekanlarda açık ve soft renklerin kullanılması, hatta mekanların aynalar ile derinleştirilmesi ortamın daha geniş gözükmesine yardımcı olurken, iç açıcı bir mekan oluşturulmasına da zemin hazırlanmaktadır.

Boya Yapılan Mekanın Zarar Görmemesi Adına İyi Koruma Sağlanmalı

Boya badana işlerine iişkin diğer sorunlardan bir tanesi ise mekanda boyama işlemi sırasında bazı yıpranmaların meydana gelmesidir. Genellikle bu konularda tecrübeli olmayan bireyler, boyama işlemi yapılmadan önce zeminin ve kapıların korunması adına bazı önlemler almamaktadırlar. Bunun sonucunda ise boyama işlemi bittiğinde zemin ve kapılarda boya izleri meydana gelmektedir. Bu izler çıkartılmaya çalışılırken ise zemine ve kapılara daha fazla zararlar verilmektedir. Boya badana yaptırmak aşamasında bu noktalara dikkat etmekte ve şeffaf koruma poşetleri ile ortamdaki diğer yerleri korumakta fayda bulunmaktadır. Bu sayede boyama işlemi yapılırken zemin ve diğer noktalar boyanmamakta ve zarar görmemektedir.

Sizlere yardımcı olabilecek Boyacı Ustaları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!