Boya Çeşitleri Nelerdir?

11 Temmuz 2019

boya çeşitleri

Boya herhangi bir yüzeye sürüldüğü takdirde koruyucu katman oluşturan maddedir. Aynı zamanda tabiki çeşit ve renkleriyle dekoratif açıdan bir alanda olmazsa olmazdır. Evinizin rengini değiştirmeye karar verdiğinizde aşağıdaki boya çeşitlerinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Saten Boya: Pürüz olmayan,aynı zamanda düz olan yüzeylere uygulandığı takdirde göze oldukça hoş görünen bir boya çeşididir. Saten boyanın en önemli özelliği silinebilmesi ve bir oldukça dayanıklı olmasıdır.Bu boya çeşidi yarı mat boya grubu içerisinde yer almaktadır. Eğer boya yaptırdığınızda uzun seneler dayanmasını istiyorsanız saten boyayı tercih edebilirsiniz.

Akrilik Boya(Su Bazlı Boya): Akrilik,su bazlı yada diğer bir adıyla plastik boya;çabuk kuruması ve su ile temizlenebilir olmasıyla dikkat çeker. Mat boyaların grubundandır.Üzerindeki kiri oldukça çabuk içine çekebilir. Solvent içermemesi dolayısıyla çocuk odalarında tercih edilebilir,çünkü solvent içermemesi sağlık açısından akrilik boyayı daha avantajlı kılıyor. Bununla beraber yanmayan bir özelliğe sahip olmasından ötürü saklamak diğer boya çeşitlerine göre daha güvenlidir. İç cephe yüzeylerinde, duvar ve tavanlarda,kireç badanalı alanlarda genellikle kullanılır.

Yağlı Boya: Sentetik,parlak, çabuk kuruyabilen bir son kat boyasıdır.Silinebilir ve uzun yıllar dayanabilecek özelliğe sahiptir. Hijyenik olması gereken alanlarda kullanılabilir.Örneğin mutfak ve banyo gibi. Yanma özelliği yüksek olması dolayısıyla evde saklamak güvenli değildir. Kuruma aşamasında solvent maddesini dışarı vererek kuruduğu için yağlı boyayla boyanan bir eve en az bir hafta girmemekte fayda var.

İpek Boya: Su bazlı boya çeşididir. Boya grubu olarak yarı mat boya ve mat boyanın arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde göz yormaz. Özellikle silinebilme özelliğine sahip olduğu için diğer su bazlı boya çeşitlerine göre daha fazla dayanır.

Ayrıca İpek Boya ceşidi iç cephe boyasıdır. Bir diğer ev hanımlarına yönelik kullanışlı tarafı ise kolay silinebilir ve temizlenebilir olmasıdır.İpek boya toz ve kir tutmadığı gibi olan lekeleri örtmektedir. Kokusuz olması ise tercih edilebilir olma yönünü arttırmaktadır. Ev  dekorasyonunda sürekli değişimi seven hanımlar mobilyaların yerlerini değiştirirken duvarlara zarar verebilmektedir. İpek boya çeşidi esnek bir yapısı ile oluşabilecek hasar kısmi olarak önleyebilmektedir.

Astar boya: Boyanın ilk katıdır. Genel özelliklerini söyleyecek olursak;boya yapılacak yüzeyi sağlamlaştırmak,boyanın alana daha iyi tutunmasını sağlamak,üzerine uygulanacak  boyaya zemin oluşturup boyanın daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!