Boya Yaparken Kullanacağımız Malzemeler

28 Haziran 2017

Antik zamanlardan beri renklerin insanlar üzerine olan etkileri merak edilmiştir.

Antik zamanlardan beri renklerin insanlar üzerine olan etkileri merak edilmiştir. Kültürden kültüre değişmekle birlikte birçok renge farklı anlamlar verilmiştir. Bu renklerin anlamları ve bunların insan üzerine olan etkileri araştırma konusu olmuştur. Araştırmalar sonucunda ise renklerin doğru kullanıldığında üretkenliği arttığı, yaşanılan iç ve dış mekânların ergonomik ve seviyeli olmasına yardımcı olduğu fark edilmiştir. İç mekân renk seçimi ve bu renklerin malzeme seçiminden bahsedeceğiz.

Renklerin seçimi ve boya yaparken kullanacağımız malzemelerdeki seçiciliğimiz doğru ve kaliteli rengi verecektir. Öncelikle boyanacak alanın boş olması daha fazla hareket etme özgürlüğü verir. Eşya var ise boya koruma örtüsü kullanılmalıdır. Seçeceğimiz duvar boyalarının ise dört kategorisi vardır; plastik boyalar, su bazlı silinebilen boyalar, yağlı boya ve nano teknolojik boyalar. Boya türünü seçtikten sonra boyayacağınız yüzeylerde iyi sonuç alabilmek için mutlaka iyi bir fırçanız olması lazım. Üstelik iyi bir fırça yıllarca kullanmanızı sağlar. Duvarların birleştiği yerleri yani köşeleri boyamak dikkat gerektiren, zahmetli ve zaman kaybettiren bir iştir.

Tavanların ve köşelerin kapı ve pencere kenarlarının daha hızlı ve zahmetsizce boyamak için kestirme aparatı veya mastarlı kestirme kullanılabilir. Geniş duvarları ve tavanları hızlı ve kolay bir şekilde boyamak için rulolar çok kullanışlıdır. Genellikle, pürüzlü yüzeylerde uzun ve tüylü rulolar, düzgün yüzeylerde ise kısa tüylü rulolar kullanılır. Daha sonra boya fazlasını almak için kullanılan boya ızgarasına sahip olmak kolaylık sağlayacaktır. Boyama öncesinde yüzeyleri düzleştirmekte ya da parlak boyayı pürüzlendirmek içim zımpara kullanılır. Spatula ise eski duvar kâğıdı boya kalıntılarını çıkartmaya yarayan ya da macun uygulamasında çatlakları ve delikleri doldurmak için kullanmaya yarar. Macun uygularken spatulayı 45 dereceden küçük açılarla yüzeye bastırıp çekmelisiniz. Ve son ama en önemli malzemelerden merdiven kullanmak hem boyun ağrısı yapmayacak hem de en ince işçiliği rahatça yapmanızı sağlayacaktır.

Boyayı yaptıktan sonra rulo ve fırçaların temizliği çok önemlidir. Sentetik boyaların temizliğinde sentetik tiner, su bazlı boyaların temizliğinde ise su kullanmalısınız. Uzun vadede kullanmak için bu temizliğe dikkat etmeliyiz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!