Boya Yapmanın Püf Noktaları

28 Haziran 2017

Evlerimizi renklendirmek herkesin bildiği üzere zahmetli ve mühim bir iştir.

Evlerimizi renklendirmek herkesin bildiği üzere zahmetli ve mühim bir iştir. Ustalık isteyen bu iş için, aslında püf noktalarına dikkat edilerek gayet kaliteli bir görüntü elde etmek mümkün oluyor. Renk renk duvarlar, dekorasyon deyince akla gelen ilk şeylerden biri oluyor.

Eşyaları ortadan kaldırın:

Tüm eşyaları ortadan kaldırmanız sizin için daha geniş bir çalışma alanı sunacaktır. Çok büyük ve ortadan kaldırmakta zorlandığınız eşyaları ise, odanın ortasına toplayın ve üzerlerine boya damlamaması için bir örtüyle muhafaza edin.

Ön hazırlıklar:

Boya yapma işlemine başlamadan önce mekanın temizlik için elverişli hale getirilmelidir. Zemine yapıştıracağınız bantlarla, zemini koruyabilirsiniz. Ayrıca tüm zemine naylon yayarak tüm zeminin korunmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra boya yapacağınız duvarların, durumuna bakmanız gerekiyor. Duvarlar pürüzsüz olmalıdır. Eğer duvarlarınız yeterince pürüzsüz değilse, bir zımpara kullanarak onu boyaya hazırlamalısınız. Duvardaki her türlü bozuklukları ve çatlakları alçı yardımıyla da düzeltebilirsiniz.  Alçı işi bittikten sonra, tekrar duvarları zımparalamanız gerekir. Daha sonra ise, boya yapmaya başlayabilirsiniz.              

Boya kullanımı:

Badana yaparken fırçaya çok fazla boya almak yanlış bir işlemdir. Fırçaya az boya almanız hijyen açısından daha iyi olurken, boyayı daha iyi bir şekilde görmenizi sağlar. Ayrıca az boya kullanımıyla daha iyi bir görüntü elde edersiniz. Yapacağınız badanayı az boya yardımıyla ve iki kat şeklinde uygulamalısınız.

Renk kullanımı:

Bazı boya renkleri, oturma odalarına hitap ederken, bazıları ise genç odalarının tamamlayıcı renklerinden olacaktır. Yatak odaları için krem ve bej renkler tercih edilebilir. Bu durum genç odalarında ise daha enerjik ve canlı renkler olarak karşımıza çıkar. Mavi tonun dinlendirici bir etkisi vardır, turuncu tonların ise enerji veren etkileri. Kendi zevkinize göre istediğiniz herhangi bir rengi oturma odasında uygulayabilirsiniz. Oturma odaları için; kullanacağınız açık renkler, odalarınıza ferah ve geniş bir ortam sunar.                                                                                         

Tavan rengine dikkat:

Tavan rengi mekanlar için oldukça önemlidir. Dekorasyon fikirleri olarak; Tavanda kullanılan bazı renklerle mekan daha geniş ve ferah gözükebilir. O yüzden tavan rengi seçimleri, açık tonlardan yapılmalıdır. Tavana yapacağınız boya, duvarların boyasından, daha açık bir ton olmalıdır. Boya işlemi bittiğinde boyayı tekrar kullanmak için, boyanın içine boya incelticisi eklemelisiniz. Böylelikle boyanız başka zamanlarda kullanılmak için korunmuş olacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!