Boyaya İstediğiniz Yerden Başlayabilir misiniz?

25 Haziran 2017

evini boyama

Boya badana işleri hususunda deneyimli değilseniz, boyama işine dair bilgileriniz farazi olacaktır. Eğer bu konuda bilgilendirici birkaç içerik veya video izlemezseniz, kendiniz için boyama işini zorlaştırabilirsiniz. İnsanların ilk yaptığı şey, boyama işine girişmeden önce ön hazırlık yapmaktır.

Boyanacak odadaki eşyaların kaldırılması, pencerelerin örtülmesi vesaire işler. Bundan sonrasında da istenilen yerden boyama işine girişilir. Ancak boyamanın bir usulü ve başlama noktası vardır. En usta boyacıların izledikleri yolu sizler için yazdık!

Boyaya başlamak

Öncelikle Boya yapmaya tavandan başlanılması daha doğrudur. Bu sayede duvarların altına doğru belirmeye başlayan izler söz konusu olmaz. Büyük rulolar kullanılarak tavanın kabaca boyanması sağlanılabilir. Tavanla duvarın birleştiği noktalara gelindiğinde ise daha küçük fırçalar kullanmalı ve ince işçiliğinizi göstermelisiniz. Özellikle kenar kısımları boyarken çok daha dikkatli olunması gerekir.

Şimdi sıra duvarları boyamaya geldi!

Tavanı boyadıktan sonra istediğiniz duvardan boyama işlemine devam edebilirsiniz. Ancak bunun öncesinde yapmanız gereken işlemler var. Duvarlardaki pürüzleri ortadan kaldırmak için ıspatula kullanmak. Eski boyanın kalıntıları, şişmiş olan yerler ve gözünüze çarpan tüm pürüzleri yok etmelisiniz. Duvardaki pürüzleri ortadan kaldırdıktan sonra kalın rulolarla boyamaya geçebilirsiniz. Bu işlemde de dikkat etmeniz gereken nokta, duvar kenarlarını ince fırçalarla boyamanızdır.

Duvarları boyadıktan sonra sıra kapılarınıza geldi. Burada çok ince bir işçilik söz konusu olmalıdır. Özellikle kapılarınızın derin bölümlerinin boyanması daha zor ve dikkat ister. Buraları boyarken en ince uca sahip fırçaları kullanmalısınız. Pencereleri boyamayı düşünüyorsanız veya radyatör peteklerini de boyamayı istiyorsanız, en ince uçlu fırçalarınızı kullanmanız gerekecek. Kapı, pencere veya radyatör peteklerini boyamak, ustalık isteyebilir.

Sonuç olarak boya badana işlerini bir ustaya vermek yerine kendiniz yapmak istiyorsanız, inceliklerine vakıf olmak durumundasınız. Tavandan duvarlara doğru yapacağınız boyama sayesinde, daha temiz bir çalışma yapmış olacaksınız. Kullandığınız fırçaların kalitesi, boyanın yoğunluğu ve yeteneğiniz iyi bir iş çıkarıp çıkarmayacağınızı belirleyecek. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!