Buzdolabı Temizlemenin Püf Noktaları

08 Ağustos 2017

Ev temizliğinde en önemli yerlerden birisi mutfaktır.

Şüphesiz herkes içinde yaşadığı evinin temiz olmasını arzu eder. Ev temizliğinde en önemli yerlerden birisi mutfaktır. Yemek hazırlanırken ve yenirken etrafta kalan dağınıklığı ve pisliği hızlı bir şekilde temizlemezseniz ileride kalıcı lekelere sebep olabilir. Mutfak temizliğinde ise en önemli unsur buzdolabı temizliğidir. Çünkü yaz kış bütün sebze, meyve, kahvaltılık ürünler vs gıdalarımızın çoğunu buzdolabında saklıyoruz.  Buzdolabı temizliği iki haftada bir veya en azından ayda bir kez mutlaka temizlenmelidir. Buzdolabını düzenli olarak temizleyerek ve buzdolabı düzenini de sürekli kontrol ederek kendinizi büyük bir zahmetten kurtarabilirsiniz. Uzun süre buzdolabında bekleyen yemekler, sebzeler, meyveler vs çürüyebilir ve koku yapabilir. Bu yazımızda sizlere bazı buzdolabı temizliği önerileri sunacağız. Burada amaç size buzdolabı temizliği nasıl yapılır diye öğretmek değil, bu temizliği yaparken işinize yarayacak bazı püf noktaları vermektir.


Öncelikle temizliğe başlamadan önce buzdolabınızın fişini mutlaka çekin. Daha sonra buzdolabının içini düzenli bir şekilde boşaltın. Temizlik yaptığınız esnada hava çok sıcaksa ve margarin ve tereyağ gibi çabuk eriyecek gıdalar varsa, bir kova içine daha önceden buz hazırlayarak bu tür gıdaları buzun içinde bir süre muhafaza edebilirsiniz.

Buzdolabı temizlerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, buzdolabının fişini çekmeden yerinde hareket ettirmeye çalışmayın. Bu buzdolabının motorunun bozulmasına sebep olabilir.

Dolabın içini boşalttıktan sonra dolabınızı birisinden yardım alarak öne doğru çekin ve dolabın altını da güzelce temizleyin. Bir kovaya ılık su doldurarak rafları ve bölmeleri güzelce temizleyin. Rafları dışarı çıkarmanız ve deterjanla yıkayıp kurutmanız daha verimli olacaktır, ancak bu sizin zaman ve tercihinize göre değişir. Temizlik esnasında başka bir tavsiyemiz de şudur ki; ılık suyun içerisine bir miktar sirke dökerseniz, bu buzdolabının bölmelerine parlak bir görüntü verir, ayrıca dolabın içerisindeki kötü kokuları hızlı bir şekilde temizler. Rafları temizledikten sonra mutlaka kurutmalısınız, aksi takdirde raflar nemli kalırsa tekrar kokuya sebep olur ve dolabın içerisindeki meyve ve sebze gibi gıdaların daha çabuk bozulmasına sebep olur.


Temizliğe artı olarak, peynir, zeytin, yarım limon, kalan yemekleri vb gibi gıdaları saklama kaplarında saklarsanız, dolabın içerisinde koku oluşmasını azami ölçüde engellersiniz. 

Dolap içerisinde bulunan yağ ve sos akarsa kurumasına müsaade etmeden hızlı bir şekilde silmelisiniz. 

Buzdolabı kolunu sürekli olarak sirkeli su ile siliniz.

Buzdolabınızın içerisini temizlerken sirke kullanmanızı tavsiye ederiz. Sirke ile temizlediğiniz de dolap içerisinde bakteri oluşmasını da önlemiş olursunuz. 

Dolabın bir köşesine birkaç dilim limon bırakın. Dolabın içerisinde sürekli ferah bir koku alacaksınız.

Dolabın buzluğu buz tutmuş ise kesinlikle kazımayın. Şartlar müsaitse bir süre erimesini bekleyin. Eğer şartlar müsait değilse sirkeli su ile silin.
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!