Çatı Aktarma İzolasyon Teknikleri Nelerdir?

08 Ağustos 2017

Çatılar, bir evin en önemli yerlerinden biridir.

Çatılar, bir evin en önemli yerlerinden biridir. Soğuk ve yağışlı havalarda yağmurun ve karın oluşturduğu suların evlerin içine girmesini engelleyen, sıcak havalarda ise evleri güneşin ısısından koruyan yapılarıdır. Bu nedenle çatı yapımında dikkat edilecek hususlar oldukça fazla ve önemlidir. Çatıların sağlam ve hava koşullarına dayanıklı olarak yapılması, evleriniz ve sizin için birçok kolaylık sağlar. Peki, çatı yapımında dikkat edilecek noktalar, çatı aktarma izolasyon teknikleri nelerdir?

Çatı Aktarma İzolasyon Teknikleri

Çatı aktarma izolasyonu genellikle 5 aşamada değerlendirilir. Bunlar kiremit kontrolü, su yalıtım örtüsünün değişmesi, çatı taşıyıcılarının güçlendirilmesi, gizli dere ve baca kulesidir. Öncelikle çatıda bulunan kiremitler tek tek kontrol edilir ve kullanılamayacak olanlar atılır. Ardından eski su yalıtım örtüsü kaldırılarak yerine yeni su yalıtım örtüsü serilir. Bu işlemden sonra çatıyı taşıyan malzemelerin kontrolleri yapılır ve gerekli olanlar değiştirilir. Daha sonra çatıda gizli dere veya dereler varsa su toplama tekniği kullanılarak yağışla meydana gelen suların içeri girmesi engellenir. Son olarak evlerde eğer baca çıkışları varsa, çatıdan buralara su girmemesi için gerekli kaplamalar yapılır.

Çatı Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

·         Çatı yapımında en önemli unsur iklim koşullarıdır. Çok yağış alan bölgedeki evler için teras çatı modelleri uygulamak gerekir. Bu sayede çatıda bulunan eğimler yardımı ile yağışlardan meydana gelen sular çatıda birikmeden aşağıya düşer.

·         Son yıllarda en çok tercih edilen çatı modellerinden biride hafif çatılardır. Hafif çatılar hem kullanışlı, hem uygulamada pratik hem de oldukça hesaplıdır.

·         Çatı yapımında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise izolasyondur. Eğimli çatılarda su izolasyonu çeşitli kaplamalarla yapılmaktadır. Aynı zamanda ısı izolasyonu açısından da oldukça önemli olan çatılar önemle seçilmelidir. Bunun nedeni ise ısınan havanın yükselmesidir. Çatı izolasyonunuz sağlam değilse, evlerinizde ısınma problemi ile karşı karşıya kalmanız yüksek ihtimaldir.

Çatı yapımı için seçeceğiniz firmalarda en az çatı malzemelerinin kalitesi kadar önemlidir. Bu nedenle iyi araştırmalar sonucu profesyonel ve işini titizlikle yapan firmalarla çalışmanız size zaman ve para kaybettirmez. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!