Çatı Altı Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

28 Haziran 2017

Binalarda yapısal olarak en fazla ısının kaybedildiği bölüm çatılardır. Peki, Çatı Altı Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Binalarda yapısal olarak en fazla ısının kaybedildiği bölüm çatılardır. Yalıtım yapılmadığı takdirde çatılardan kaynaklı ısı kayıplarının %25 dolaylarında olduğu bilinmektedir. Bu da binanızın çatısına yalıtım yaptırmadığınız takdirde ısınmaya %25 daha fazla para ödeyeceksiniz demektir. Çatı boşluğunun ısıtılmaya gerek kalmadan çeşitli özelliklerdeki ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması çatı altı ısı yalıtımı olarak adlandırılmaktadır.

Isı Yalıtımı Ne Kazandırır?

Binanıza çatı yalıtımı yaparak kış aylarında aşırı ısı kayıplarının önüne geçebilir, yaz aylarında ise aşırı ısınmayı önleyerek ısınma ve soğumaya harcanacak giderlerde tasarruf edebilirsiniz. Isı yalıtımının yanında ses yalıtımına da katkı sağlayarak gürültü kirliliğinden daha az etkilenmenizi sağlar. Eskiyen, tamir gerektiren çatılarınız için büyük masraflar yapmadan pratik çözümlerle ısı yalıtımınızı yaptırabilirsiniz. Isı yalıtım malzemeleri kullanılan materyalin özelliğinden dolayı hem yangın çıkma riskini azaltır hem de haşere ve zararlı böceklerden korur.

Isı Yalıtım Malzemeleri  

Çatılarda yapılacak ısı yalıtımı ve kullanılacak yalıtım malzemeleri çatı modellerine uygun olarak değişiklik göstermektedir. Isı yalıtım malzemeleri ısı geçirgenlik özellikleri, kullanım amaçları, yanıcılık özellikleri, ultraviole ışınlara dayanıklılık gibi özelliklere sınıflanmaktadır. Isı yalıtım malzemeleri genel olarak hafif, kokusuz, nemi emebilen, çürümeye karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olmalıdır. Isı yalıtım malzemeleri yapısal olarak taneli, lifli, hücre yapılı, reflektif yanı yansıtıcı yapıda ve birkaçının karışımıyla üretilen çeşitlere ayrılmıştır. Isı yalıtım malzemeleri arasında camyünü, taşyünü, genleştirilmiş polistren, poliüretan köpüğü, fenol ve cam köpüğü vardır.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?


Çatı arası kullanılmayan binalarda ısı yalıtımı döşeme üzerine, çatı arası kullanılan binalarda ısı yalıtımı çatıda mertekler arasına yerleştirilir. Betonarme kırma binalarda ise beton yüzeyin üstüne izolasyon yapılır.


Poliüretan köpük çatı altına ve zemine mobil izolasyon aracı ile uygulanır. İzolasyon aracı özel donanımlı makine ve yüksek basınç altında sprey tabancası ile uygulama yüzeylerine püskürtme yöntemi ile uygulanır. Poliüretan hızlı tepki vermesi sayesinde her türlü zorlu yüzeye uygulanabilir ve hacminin 40 katı kadar şişebilir. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!