Çatı Bakır Ve Kaplama Yöntemleri

07 Ağustos 2017

Çatılar, evlerin en önemli bölümlerinin başında gelir.

Çatılar, evlerin en önemli bölümlerinin başında gelir. Bunun nedeni ise dışarıdaki iklim koşullarına karşı evleri koruyan bölümün başında çatıların gelmesidir. Dışarıda oluşan rüzgar, yağmur, kar, nem ve sıcaklık gibi birçok iklim koşullarının zararlarından evleri koruyan çatılar, aynı zamanda ısı ve su yalıtımını da sağlar. Çatı yapımında dikkat edilecek hususlar oldukça önemli olup, bunların başında ise sağlamlık ve uzun ömürlülük gelmektedir. Bu faktörler göz önünde tutulduğunda, en çok tercih edilen çatıların başında çatı bakır kaplama seçeneği bulunmaktadır.

Çatı Bakır Kaplama Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi çatı bakır kaplama, çatıların bakır ile kaplanması işlemine verilen addır. Bu işletmenin veya konutun sahibinin tercihine bağlı olarak ithal veya yerli bakır levhalar kullanılarak uygulanır. Çatı bakır kaplamayı diğer yöntemlerden ayıran en önemli özelliği ise uzun ömürlü kullanıma sahip olmasıdır.

Çatı Bakır Kaplama Nasıl Olur?

Çatı bakır kaplama, öncelikle uygulanacak olan mekanın sahibinin isteğine göre yerli veya ithal bakır levhalar kullanılır. Levha tercihi yapıldıktan sonra seçilen bakır levhalar, uygun yöntemlerle çatıdan alınan ölçüler dahilinde kesilir veya şekillendirilir. Bakır çatı kaplaması için 2 farklı yöntem kullanılır. Bunlar çıtalama ve kenetleme sistemleri olarak adlandırılır. Çıtalama işleminde gerekli ölçülerde kesilen veya bükülen levhalar çıtalar yardımı ile sabitlenerek uygulanır. Diğer yöntem olan kenetleme de ise uygun bakır levhalar klipsler aracılığı ile birbirlerine ve çatı döşemesine tutturularak uygulanır. Her iki yöntem de oldukça kullanışlı olup seçilecek yöntemin maliyet ve iklim koşulları göz önünde bulundurularak yapılması gerekir.

Çatı Bakır Kaplama Neden Tercih Edilmelidir?

Çatı aktarma veya değiştirme uygulamaları her zaman yaptırabileceğiniz, ucuz yöntemler değildir. Bu nedenle seçilecek yöntemin kullanışlı ve uzun ömürlü olması gerekir. Çatı bakır kaplamanın en çok tercih edilme nedeni de budur. Doğru bir çatı bakır kaplaması uygulandığında, bakırların kullanım ömürleri 80 sene ila 100 sene arasında değişmektedir.  

Çatıları bakırla kaplatma yöntemi, teras çatı modelleri dahil olmak üzere birçok farklı çatı modeline uygulanabilir ve oldukça uzun ömürlüdürler. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!