ÇATI KATI DAİRELERE ÖZEL DEKORASYON ÖNERİLERİ

25 Ekim 2017

ÇATI KATI DAİRELERE ÖZEL DEKORASYON ÖNERİLERİ

Çatı katları evlerde genellikle kiler gibi kullanılan, bazen fazla eşyaların saklandığı yerler olarak görülür

Çatı katları evlerde genellikle kiler gibi kullanılan, bazen fazla eşyaların saklandığı yerler olarak görülür. Ancak çatı katı olan dairelere sahip olanlar, aslında sahip oldukları bu mükemmel alanın potansiyellerini göremezler. Evlerinde çatı katı olup da burayı değerlendirmek isteyenler için birbirinden farklı ve ilginç dekorasyon fikirleri mevcuttur. Bu önerilerden kendi beğenilerine ve zevkine uygun olarak birini uygulayabilirsiniz.

Öncelikle çatı katları genellikle basık alanlar oldukları için yaz aylarında oldukça sıcak olabilirler. Bunun önüne geçmek amacıyla çok büyük olmayan güzel bir klima taktırarak yaz kış ideal sıcaklık koşulları oluşturmak gerekmektedir. Çatı katı alanları ne kadar geniş olursa olsun tavanları alçak olduğu için çok büyük mobilyalardan kaçınmak gerekir. Küçük mobilyalarla yaratacağınız alanın yanında görsel olarak da daha ferah bir mekân elde edebilirsiniz.


Dekorasyon için bir diğer önemli nokta ise koyu renk mobilyaları tercih etmemektir. Tavanları alçak olan bu alanlarda hem küçük hem de açık renkli mobilyalar ile çok daha işlevsel kullanım alanları oluşturulabilir. Masa ya da kitaplık koymak isteyenler, yüksek ve geniş kitaplıklardan kaçınmalı, katlanabilir masalar kullanarak daha geniş bir alan yaratmalıdır. Ayrıca çatı katlarının pencereleri çok küçük olacağından yine açık renkli, küçük bir tül yeterli olacaktır.

Yer parkeleri ve duvar renklerinin koyu tercih edilmemesi, daha ferah bir ortam için gereklidir. Ayrıca duvarlarda büyük tablolardan kaçınmalı ve yerlerde geniş halılar yerine daha küçük yolluklar veya kilimler tercih edilmelidir. Çatı katlarını değerlendirmek için en güzel ev dekorasyon fikirlerinden biri de ışıklandırma ile yaratılan illüzyondur. Çok büyük ve sarkık avizeler yerine daha kısa ve sade lambalar kullanılarak hoş bir hava yaratılabilir. Ayrıca, modern abajurlar veya aplikler çatı katlarınızdaki şıklığı tamamlayacak en güzel parçalar olabilir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!