Çatı Katı Dekorasyonu

31 Ekim 2017

çatı katı dekorasyonu

Çatı katı denildiğinde aklınızda uyanan sıcak, karanlık ve boğucu bir havanın hakim olduğu tavan arası görüntüsünü yok edecek harika çatı katı dekorasyon fikirleri ve örnekleri ile karşınızdayız.

Çatı katı denildiğinde aklınızda uyanan sıcak, karanlık ve boğucu bir havanın hakim olduğu tavan arası görüntüsünü yok edecek harika çatı katı dekorasyon fikirleri ve örnekleri ile karşınızdayız. Genellikle atıl kullanılan çatı katları kullanışlı bir şekilde dekore edildiğinde aslında gayet hoş birer yatak odası, mutfak, salon, banyo hatta giyinme odası olabilmektedirler. Tüm bunları göz önünde bulundurursak biraz uğraşarak sonuçlandıracağınız çatı katı dekorasyonu ile sizler de evinizin çatı katını hoş bir mekan haline getirebilirsiniz.

Eğimli ve dar olan çatı katı veya diğer adıyla tavan arasını daha kullanışlı hale getirecek birkaç pratik yöntemle istediğiniz tarz ve düzende dekore edebilirsiniz. Bizde bu konuda çatı katı dekorasyonu yapacaklar için birkaç öneride bulunmak istiyoruz.
Çatı katı tavanları eğimli ve duvarları normal duvarlara göre alçak olduğu için istediğimiz gibi dekore etme konusunda biraz sıkıntı çekebiliriz. Özellikle dar olması nedeniyle mobilyaları dikkatle seçmeli, zemin döşeme malzemesi, rengi, duvar rengi ve aksesuarlarını dekorasyon için elverişli seçmeliyiz. Duvarlardan başlayacak olursak, çatı katınızda sadece bir pencere varsa ve yeterince ışık almıyorsa açık renklerde boyayacağınız duvarlar çatı katı dekorasyonunuz için öncelikli aydınlık ve ferah ortamı sağlayacaktır. Aksine çatı katı yeterli ışığı alıyorsa dekorasyonunuzu renklerin büyüsüne bırakabilir, dilediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Duvar kağıtları da istediğiniz temayı yakalayabilme noktasında çatı katı dekorasyonunda yararlanabileceğiniz iyi birer dekorasyon unsurudur.
Zemin döşemelerini çatı katı dekorasyonu için düşündüğünüz tarza paralel seçmelisiniz. Modern çatı katı dekorasyonu için koyu renk parkeler, endüstriyel etki yaratmak istiyorsanız koyu renklerde fayanslar, geleneksel çatı katı dekorasyonu için ise ahşap döşemeler kullanarak çatı katınızı dilediğiniz tarzla uyumlu hale getirebilirsiniz. Döşemeleri tamamlayacak şekilde halı seçiminde bulunmak çatı katı dekorasyonunda önemli bir konudur.  Özellikle halıfleks ve kilimlerin çatı katı dekorasyonuna yakışacak son derece etkili seçimler olduğunu söyleyebiliriz. Otantik halılar ahşap yer döşemeleriyle birleşince oldukça etkileyici olacaktır. Yine büyük halılar yerine ince ve yerleri kapatmayacak kilimler daha doğru seçimlerdir.