CCTV Kameralarda Kayıt Özelliği

16 Şubat 2018

CCTV Kameralarda Kayıt Özelliği

CCTV kamera “Close Circuit Television-Kapalı Devre Televizyon” anlamını taşımaktadır.

CCTV kamerasistemi, çekilen görüntülerin kameralar aracılığı ile belirlenen konuma iletildiği bir sistemdir. CCTV kameraları televizyon sisteminden ayıran unsur, belirli bir merkez üzerinden kullanıcılara yayın yapmak için değil de, bir alanın görüntülenmesini sağlayarak belirlenen konuma iletir. Güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. CCTV, kameraların kablolar ile televizyon veya bir monitöre bağlanmasıyla oluşur. Gelişmiş bir CCTV kamera sistemine sadece monitör ve kamera değil, lens, DVR, NVR ve switch gibi parçalarda bağlanabilir. Harici bir mikrofon eklenerek ses kaydı da yapılabilir. 

  1. CCTV Kamera firmalarından teklif almak ister misiniz?

CCTV Kameraların Kullanım Alanları

-Trafik izleme,

-İşyerleri, fabrikalar ve benzeri yerlerde ürün ve çalışan kontrollerinde,

-Toplu taşıma araçlarında,

-Kazaların en aza indirilmesinde,

-Toplu kullanım alanlarında, tiyatro, konferans salonu ve benzeri mekânlar, CCTV Kameraların kullanım alanları arasındadır. Genellikle dış ortamlarda güvenlik amaçlı kullanılmaktadır.


  1. CCTV Kamera firmalarından teklif almak ister misiniz?


CCTV Kameraların Kayıt Özellikleri

CCTV kameralarda kayıt özelliği olarak 960H kayıt bulunmaktadır. Bu sayede daha geniş açılarda görüntü alabilirler. 960H kayıt cihazı dikey açıda D1 ile aynı çözünürlüğe sahiptir. Yatayda ise yaklaşık olarak %35 daha fazla çözünürlük özelliğine sahiptir. 960H kamera kayıt cihazları 960*576 formatı ile kayıt yaparak oldukça geniş bir görüş alanına sahiptirler. CCTV kamera sistemi, CCD ve CMOS adında iki farklı sensör ile çalışmaktadır. CCD sensörü CMOS’a göre daha düşük kalitede görüntü kaydı yapmaktadır. Bu iki sensör dışında diğer önemli özellik ise DSP’dir. DSP sinyaller ile işlem yapmaktadır. BLC, OSD, HLM ve WDR gibi birçok işlem DSP sayesinde yapılmaktadır. Kameranın DSP özelliğine sahip olması fiyatının da artmasına neden olacaktır. Sensör ve DSP desteğine göre CCTV kameraların kalite ve fiyatları farklılık göstermektedir.


  1. CCTV Kamera firmalarından teklif almak ister misiniz?
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!