CCTV ve DVR Sistemlerde Kayıt Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

17 Şubat 2018

CCTV ve DVR Sistemlerde Kayıt Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Güvenlik kameralarını uzun ömürlü kayıt yapabilmesi için nelere dikkat edilmeli?

CCTV ve DVR kayıt cihazları güvenlik amaçlı kullanılan popüler sistemlerdir. Bu kamera güvenlik sistemlerinde kayıt sürelerini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Çözünürlük, kalite ve daha birçok unsur kayıt süresini etkilemektedir. “CCTV ve DVR Sistemlerde Kayıt Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?” sorusu kullanıcıların merak ettiği bir konu olarak dikkat çekmektedir. CCTV ve DVR güvenlik sistemlerinde kayıt süresini etkileyen faktörler;

Çözünürlük

CIF, 960H, D1, 1080P VE 720P çözünürlükler, depo alnında çeşitli yerleri kaplar. Çözünürlük arttıkça kaydedilen resim ve videoların boyutu da artacağı için harddiskte fazla alan kaplanmış olur.

Resim Kalitesi

Görüntüde bulunan piksellerin büyüklüğü ve sayısı ile alakalıdır. Aynı görüntüde bulunan pikseller kaydedilen resmin harddiskte fazla alan kaplamasına yol açar.

Saniyede Kaydedilen Görsel Sayısı

CCTV ve DVR sistemlerde kayıt süresini etkileyen faktörler arasında bulunan bir diğer unsur, bir saniyede çekilen resim sayısıdır. Saniyede kaydedilen resim sayısı ne kadar fazla olursa, depo alanında o kadar fazla yer kaplanmış olur.

Bölgedeki Hareketlilik

CCTV ve DVR kayıt cihazları h264 formatı sayesinde yalnızca değişen pikselleri kayıt altına alarak, etkin bir kullanım alanı sağlamaktadırlar. Fakat kameranın kapsam alanında fazla hareketlilik varsa, çok miktarda piksel değişeceğinden kaydedilecek veri sayısı artar. Bu da hafızayı doldurur.

Kamera Modeli

Kayıt cihazına bağlı olan CCTVV kamera sayısı ne kadar çok ise toplam kayıt süresi o kadar az olur. Bu kameralar sürekli hareket halindedirler ve değişen her kareyi ayrı ayrı kaydederler.

Görüntü Parazitleri

Oluşan elektriksel parazitler ve dalgalanmalar piksel sayısını etkiler. Bu da kayıt süresini azaltmaktadır.

Kötü Aydınlatma

Pırpır eden lambalar ve arızalı aydınlatmalar, CCTV ve DVR sistemlerinde kayıt süresini etkileyen faktörler arasındadır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!