ÇOCUK ODASI DEKORASYONU

13 Temmuz 2017

çocuk odası

Çocuklarınız için dekore ettiğiniz oda ile onları mutlu edebilir, yüzlerini güldürebilirsiniz.

Çocuklar evimizin neşesi, rengi. En kıymetli köşelerimize kondurulmuş birer çiçek... Gülen gözleriyle mutluluk kaynağı, ışığı hayatın. Haliyle anne babaların en hassas noktası: çocukları. Bambaşka duyguların güzel sebepleri onlar. Zaman zaman üzerinde anlaşılamayan konular olsada, çabuk unutmayı sever çocuk, öpünce geçer.

Onların yaşadığı her duygunun yansıması anne babada görülür. Dolayısıyla çocuklarını mutlu görmek, onları mutlu etmek ebeveynlerin mutluluklarıyla eşdeğerdir. Bazen bir oyuncak, bazen bir çikolata, bazen yüzünüzdeki gülümseme.. Her ne kadar bunlar dahi yeterli olsada onlar için, bazen de büyük mutluluklar gerek. Kocaman güldürmek gerek.

Büyüme çağındaki çocuklar için uyku, beslenme ve oyunun ayrı bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bu aktivitelerin büyük bir kısmını ise odalarında gerçekleştiriyorlar. Bu yüzden günün büyük çoğunluğunu geçirdikleri odalarının hayal dünyalarına uygun, oyuna müsait veya ilgi alanlarıyla örtüşür nitelikte olmasını isteyebiliyorlar.

Biz de çocuklarınızın mutlu olmasını sağlayacak çocuk odası dekorasyonu önerilerimizle karşınızdayız.
Öncelikle çocuklarınızın odasını dekore ederken dikkat göstermeniz gereken birkaç küçük nokta var. Bunlardan ilki ışık. Güneş ışığının odaya rahatça girebilmesi, büyüme çağındaki çocuğunuzun ışıksız bir odaya mahkum edilmemesi gerekiyor. Unutmayalım ki buna en çok ihtiyacı olan onlar.  Hem sağlık açısından hem motivasyon ve odaklanma açısından doğal ışık çocuk odaları için önemlidir. Aydınlık bir oda karamsarlığı önler, moral verir. Ayrıca ders çalışırken de yapay ışıklardan ziyade doğal ışık uykuyu önler, odaklanmayı sağlar.

Bir diğer nokta ise, odanın alanının fazla daraltılmaması gereği. Oda büyüklüğü müsaitse mümkün olduğunca orta yer eşyalarla kapatılmamalı, çocuğunuza oyun oynayacak alan bırakılmalı ki bazıları oldukça yaramaz olabiliyorlar. Eşyaların da zarar görmemesi açısından orta alan gereksiz işgal edilmemeli.  Eğer öncelikleri varsa, baktığında görmek istediği ayrıca bir dekor varsa konulabilir tabi. Çadır, büyük lego oyuncaklar gibi.
Yine özel olarak ilgi gösterdikleri faaliyetlerle alakalı nesneleri odalarında bulundurmalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin coğrafya ve haritalarla ilgileniyorsa duvarın birine büyük bir harita baskısı veya duvar kağıdı yaptırabilirsiniz.  Aynı şekilde denizcilikle, su altıyla veya balıklarla ilgileniyorsa yine duvarda baskı görmek onu mutlu edecektir. Arabalarla yakından ilgili bir erkek çocuk için araba modeli bir yatak veya odaya kondurulmuş maket bir araba, kız çocukları içinse maket bir ev mutluluk verici olacaktır.

Odasını kardeşleriyle paylaşmak zorunda olan çocuklar bazen durumdan gayet hoşnut iken bazen yatak paylaşımı konusunda, bazense sığışamadıkları için şikayetçi olabiliyorlar. Odayı büyütme imkanına sahip değilseniz, daha az ekonomik maliyetle mobilyalarınızı değiştirebilirsiniz. Artık her biri ayrı parça mobilyalardan ziyade birbirine uyumlu ve tamamlayıcı olarak tasarlanmış yatak, çalışma masası, kitaplık veya mini koltuklarla çocuklarınızın odasını birkaç çocuğun kullanabileceği şekilde dekore edebilirsiniz. Böylece hem yerinizi ekonomik kullanmış hemde farklı bir dekorasyon yapmış olacaksınız.

Halıları seçerken hijyene dikkat etmeli, kir tutmayan ve yumuşak dokuya sahip halıları tercih etmelisiniz. Karmaşık ve yorucu olmamak koşuluyla yapboz veya harita desenli halılar da şık ve eğlenceli duracaktır. Renk konusunda herhangi bir sınır koymak doğru olmayacağı gibi, çocuk odasında beyaz halı kullanmanın riskini göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Gelelim renklere. Koyulara boğmamak koşuluyla her rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cıvıl cıvıl bir oda hem çocuğunuzun hem sizin içinizi açacaktır. Sarı, yeşil, kırmızı, turuncu, mor, pembe, mavi, beyaz… Tıpkı onlar gibi…

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!