Dekorasyonda Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

21 Kasım 2017

Ev dekorasyonunda halı

Halılarınız,ev dekorasyonunda temel ihtiyaçlarınızdan biridir.Zira dekorasyonda tamamlayıcı öğedir.

Dekorasyonda Halı Seçimi

Halılarınız,ev dekorasyonunda temel ihtiyaçlarınızdan biridir.Zira dekorasyonda tamamlayıcı öğedir ve halı tercihiniz büyük önem taşımaktadır.Öncelikle,Dekorasyonda Halı Seçimi yaparken, halınızın arka plan öğesi mi yoksa dekorasyon içinde dikkat merkezi olmasını mı istersiniz?İşte halı seçiminde size yol gösterecek ipuçları…

Dekorasyonda Halı Seçimi Önerileri

Eğer siz halınızın şık,zarif bir arka plan olmasını istiyorsanız,doğal renkler tercihiniz olmalıdır.Gri,bej,toprak renkleri kullanabilirsiniz.Bu renkler ve bu renklerin tonlamaları arka plan halınızın sade ve şık görünmesini sağlayacaktır.Eğer,halınızın mekanın içinde göze çarpan,baskın renklerde,dikkat çekici olmasını istiyorsanız,yeşil,mavi..gbi renkler ya da desenli halılar tercih etmeniz gerekir.

Tabi ki Dekorasyonda Halı Seçimi yaparken halıyı kullanacağınız mekanın mobilyalarını dikkate almalısınız.Zira mobilyalar,halı seçiminde oldukça etkilidir.Mobilyalarınız,koyu renkteyse,söz gelimi;kahverengi süet,meşe ya da ceviz ağacından yapılmış ise halınızın mobilyalarınıza göre daha açık renkte olması gerekir.Böylece,halınızın açık rengi,mobilyalarınızı daha ön plana çıkaracak ve daha güzel görünmesini sağlayacaktır.Mobilyalarınızın rengi koyu ve kullandığınız halı da koyu renkli olursa dekorasyonda algılama zorlaşır ve doğru olmaz.Mobilyalarınız açık renge sahipse halınızı koyu renklerden tercih etmelisiniz.Arka fonda duran koyu renk halınız,mobilyanızı daha ön plana çıkaracak ve dekorasyonunuzu güzelleştirecektir.

Desenli kumaşlara sahip koltuklarınız varsa,halınızı desenli seçmemelisiniz.Hem koltuklar hem halı desenli olursa mekanda karmaşa algısı oluşur.Koltuklarınız desenliyse halınız daha sade olmalıdır.Koltuklarınız tek renk,desensiz kumaştan oluşuyorsa o zaman,desenli halı tercih etmeniz doğru olacaktır.

Dekorasyonda Halı Seçimi yaparken,odanızın boyutlarını bilmeniz gerekir.Mobilyalarınızı yerleştirdikten sonra,halınızı ne kadar bir alanda kullanacağınızı hesaplamalısınız.Kişilerin zevklerine göre değişen bir konudur bu.Siz mobilyalarınızın altına kadar uzanan büyüklükte bir halı istiyorsanız bu ölçülerde halılar tercih edebilirsiniz.Eğer siz sadece mekanın orta kısmını örtecek küçük çaplı bir halı istiyorsanız daha küçük ölçekli halılæarı tercih etmelisiniz.Ölçünüzü bilerek halı almalısınız.

Halı alırken,satış görevlisine sormanız gerekenleri de unutmayınız.Örneğin;halımın temizliğini nasıl yapmalıyım? Halımın temizliğinde hangi temizlik ürünlerini kullanmalıyım? Halımın garanti süresi ne kadar? Bu ayrıntıları sormayı ihmal etmeyiniz.

Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!

Ev dekorasyonu fikirleri için tuklayın!
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!