Dekoratif Badana Teknikleri

08 Ağustos 2017

Badana işçilik çok büyük önem gösterilmesi gereken işlemler arasında yer almaktadır.

Boya badana işçilik

Badana işçilik çok büyük önem gösterilmesi gereken işlemler arasında yer almaktadır. Zira kaliteli bir boya yapılabilmesi için öncelikli olarak boyanın altında yer alan kusurların kapatılması gerekmektedir. Örneğin rutubet sorunu ya da çivi izi gibi bir durum söz konusu ise öncelikle bu bölgelerin bir daha rutubet yapmaması için gerekli önlemler alınarak sonrada badana işlemi ile bölgedeki izlerin yok edilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca badana işlemleri için dikkat edilmesi gereken bir başka nokta bu işlemin mutlaka boş odalara uygulanması gerektiğidir. Yani badana evresinde odaların boş olması hem badana ustası için hem eşyalarınızın temizliği için büyük önem taşıyacaktır.       


Badana da alternatif öneriler konusuna göz attığımızda iki önemli başlık altında toplandığını görüyoruz. Bu işlem su ile yoğunlaştırılmış kireç ile ve plastik boya ile yapılabilmektedir. Sulandırılmış kireç çok daha maliyetli ve hesaplı bir badana ayrıcalığı sunuyor olsa da plastik boya ile yapılan badana işlemi çok daha estetik bir görünümün ortaya çıkmasına neden olmakta. Badana sürüş çeşitleri boyacı kalitesi ile belirlenebilmektedir. Fakat badana sürüşünde ortaya çıkan uyumsuzluk boyanın kat kat görünmesine neden olacak duvarlarda bütünlüğün sağlanmasını engelleyecektir. Bu yüzden yapacağınız seçimlerde mutlaka boyacı referanslarını dikkate almanız evinizde hem zaman hem de para kaybını engelleyecek faktörler arasında yer almaktadır.

Kendi başına boya badana yapabilmek mümkün olsa da boyacı olmayan kişilerin olumlu sonuç alabilmesi mümkün olmayacaktır. Çünkü boya seçimi sadece renk seçme ile biten bir işlem değil öncesinde duvarın boyaya hazırlanmasını da içine alan geniş bir iş temposu gerektirir. Boyacı tarafından hazırlanan boya mutlaka gün içinde kullanılmalıdır. Özellikle boyanın yapılacağı yaz ayları düşünüldüğüne sıcaklığın hızla artacak olması boya kovasının sertleşerek ertesi gün yapılmaya kalkıldığında hayal kırıklığı ile sonlanmasına neden olacaktır. Tabi fırçaları temizlemek ertesi gün boyaya hazır bırakmak için uygulanacak teknikler olsa da boyacının boyacı olmaması bu kez duvarda boya işinin yarım bırakıldığı yerde eski uyumu yakalamasını engelleyecektir. 


Boya Badana Ustası Firmaları sizin için listelenmiştir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!