Ders Çalışılacak Yerlerde Aramanız Gereken 5 Özellik Nedir?

08 Şubat 2018

Ders Çalışılacak Yerlerde Aramanız Gereken 5 Özellik Nedir?

Ders Çalışılacak Yerlerde Aramanız Gereken 5 Özellik Neler gelin inceleyelim!

Ders Çalışılacak Yerlerde Aramanız Gereken 5 Özellik

Bir öğrencinin nasıl bir çalışma programı uygulayacağı çalışma verimini etkileyen önemli bir faktördür. Bununla birlikte nerede ders çalışılacağına da dikkat etmek gerekir. Ders çalışılan yerin fiziki şartları çalışmanın verimini doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden ders çalışılacak yerlerde hangi şartların var olması gerektiğine yakından bakmak gerekir. Biz de bu konunu üzerine eğildik. Buna göre öğrencilerin ders çalışılacak yerler için dikkat etmeleri gereken beş özelliği maddeler halinde şöyle sıralamak mümkündür:

  • Her şeyden önce ders çalışılacak yerler gürültüden uzak olmalıdır. Gürültü çalışmanın verimini büyük oranda azaltır. Öğrenci okuduklarına konsantre olmakta zorlanır, bu da anlamayı büyük oranda zorlaştırır. Gürültüden, her türlü yüksek sesi anlamak gerekir. Buna televizyon sesi de dahildir, matkap sesi de. Öğrenci, ders çalışmak için gürültüden uzak, dersine odaklanmasının kolay olacağı yerleri seçmelidir.


  • Ders çalışılacak yerlerde en azından çalışma süresi boyunca telefon, bilgisayar, televizyon gibi dikkat dağıtıcı aletler kapalı tutulmalıdır. Bu eşyalar, ani bir şekilde öğrencinin konsantrasyonunu uzun bir süre için dağıtabilir. Öğrenci bu aletlerden gelen uyarıyla, kısa süreli olarak derse ara verdiğini düşünerek uzun bir süre dersten uzak kalabilir. Bu durum hiç şüphesiz çalışmanın verimini düşürecek, kopukluklara sebep olacaktır.  • Temiz hava, çalışmanın verimini arttırır. Ders çalışılacak yerler mutlaka havalandırılmalıdır. Çalışma süresi boyunca veya çalışmadan önce gerekli havalandırma işlemi yapılmalı, öğrenci dersin başına oturduğunda temiz havayı içine çekmelidir. Temiz hava, beyne giden oksijeni arttırır, öğrencinin okuduklarını daha kolay anlamasını ve hafızasında tutmasını sağlar.


  • Ders çalışılacak yerlerde ortamın ısısına dikkat etmek gerekir. Öğrenci, ne çok soğuk ne de çok sıcak bir ortamda çalışmalıdır. Standart bir oda ısısı verimli çalışma için idealdir. Aksi yönde bir durum olması çalışmayı olumsuz etkileyecektir. Öğrenci ya sıcaktan bunalacak, ya da soğuk sebebiyle uykusu gelebilecektir. Bunlar çalışmanın verimi için önemli noktalardır.  • Uygun bir ders çalışma ortamı için ders çalışılacak yerlerin rengi de büyük önem taşır. Özellikle açık renk kullanımı çalışma için uygun bir ortam sağlar. Bu sebepler ders çalışılacak yerlerde açık renk boyaların kullanılmış olması öğrenci için ortamı daha ferah ve konforlu hale getirir. Çalışmayı olumlu yönde etkiler. Unutmamak gerekir ki her mekanda renk kullanımı büyük önem arz eder ve renkler belirli bir amaç için tercih edilir. Bu husus ticari bir işyeri için geçerli olduğu gibi ders çalışacak bir öğrencinin odası için de geçerli olmalıdır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!