Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

26 Şubat 2018

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir öğrencinin hangi gün hangi dersleri hangi saatlerde çalışacağını bilmesi verimli çalışmanın bir gereğidir. Masanın başına oturan öğrencinin, o gün neler yapacağını bilmesi gerekir. Kimi zaman anlık ihtiyaçlar, çalışma programında birtakım değişikliklere sebep olabilir. Ancak genel itibariyle öğrencinin planlı, programlı bir şekilde çalışmalarını gerçekleştiriyor olması en verimli yoldur. Bu da doğru bir şekilde hazırlanmış ders çalışma programı ile gerçekleşecektir. Ders çalışma programı nasıl hazırlanır sorusuna verilecek cevap bu programın nasıl hazırlanacağını da belirleyecektir. Öğrenci doğru bir cevabı kendi başına bulabileceği hocalarına da sorabilir. Bir çalışma programında dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:


  • Özel Ders ile okula takviye ders için hocalara ulaşmak için tıklayın!


  • Ders çalışma programı öğrencinin bölümü ve ihtiyaçları dikkate alınarak kişiye özel olarak hazırlanır. Her öğrencinin aynı ders çalışma programını kullanması beklenemez. Bu tarz sıkıntılar kimi eğitim kurumlarında görülmekle birlikte veliler her öğrenciye standart bir çalışma programı verilmesi durumunda öğrenciye özel bir çalışma programı talebinde mutlaka bulunmalıdır. Unutulmamalıdır ki öğrencinin istediği bölüm, becerileri gibi faktörler program üzerinde doğrudan etkide bulunacaktır.


  • Okulla bağlantılı olarak ilerlemek iyi bir ders çalışma programında bulunması gereken bir özelliktir. Çalışma programı öğrencileri okul konularının çok önüne geçirmemeli, aynı şekilde okul konularının çok gerisine de düşürmemelidir.


  • Ders çalışma programı konu anlatımları mutlaka test çözümleriyle birleştirir şekilde hazırlanmalıdır. Pratik çalışması sınavda başarıyı getiren en önemli faktördür. Öğrenci, test çözerek zamanı kullanmayı ve sorular üzerinde bilgi birikimini etkili bir şekilde kullanabilmeyi öğrenir. Dolayısıyla ders çalışma programında teste ayrılan vakit fazla olmalıdır.


  • Çalışma süreleri arasında verilen molalar çalışmanın verimi üzerinde oldukça etkilidirler. Ders çalışma programı aralıklarla molalar içermelidir. Uzun bir süre masa başından kalkmadan yapılan çalışma uzun ancak verimsiz bir çalışma anlamına gelebilecektir. Öğrencinin zihninin tazelenmesi ve bilgilerin akılda kalması açısında her bir ders çalışma programında molalara yer verilmesi büyük önem taşımaktadır.


  • Derslerin zorlukları konulara göre değişim gösterebilmektedir. Yani öğrenci bir derse verdiği ağırlığı birkaç hafta sonra başka bir derse vermek durumunda kalabilir. Bu nedenle ders çalışma programı belirli aralıklarla güncellenmelidir. Bu noktada da belirleyici olan öğrencinin ihtiyaçlarıdır. Öğrenci değişen şartları tespit ederek ders çalışma programında gerekli güncellemeleri gerçekleştirmelidir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!