Dikdörtgen Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

08 Ağustos 2017

Ev dekorasyonu yaparken, salon tipleri ve şekillerine bağlı olarak sınırlı seçenekler arasından tercih yapmak zorunda kalınabiliyor.

Ev dekorasyonu yaparken, salon tipleri ve şekillerine bağlı olarak sınırlı seçenekler arasından tercih yapmak zorunda kalınabiliyor. Ancak aslında bu anlayış tamamen yanlış bir anlayış. Odaların şekli ne olursa olsun istediğiniz dekorasyon tarzını ve eşyaları evinize uyarlamanız mümkündür. Dikdörtgen salonlar için de genellikle dekorasyon için sınırlı seçeneklerin olduğu düşünülür. Hâlbuki dikdörtgen salonlar kare salonlara göre daha avantajlı ve dekore etmesi daha kolay alanlardır.

Dikdörtgen Salonlar Nasıl Dekore Edilmeli

Evleri salon tipine uygun dekore etmek elbette ki önemlidir ancak sırf bu sebeple klişelere bağlı bir dekorasyon yapmanıza da gerek yok.  Dikdörtgen salonların dekorasyonu için yapmanız gerekenleri söylemeden önce yapmamanız gereken bir şeyi söylememiz gerekiyor. Eşyalarınızı duvar boyunca lokomotif gibi dizmemelisiniz. Çoğu kişi alandan tasarruf etmek için bu yola başvurur. Ancak bu oldukça sıkıcı ve fonksiyonel olmayan bir dekorasyon biçimidir. Dikdörtgen salonlarda koltuk takımınızı televizyon ünitesinin hemen karşısına yerleştirebilir ve arkasındaki alanı da yemek masası için ayırabilirsiniz. Dikdörtgen salonunuzda yemek masası seçiminiz de dikdörtgen masalardan yana olmalıdır. Böylece salon ile masa şekli birbirine uygun olacak ve alanı tam tasarruflu bir şekilde kullanabileceksiniz. Bu salonlarda berjerleri koltuk takımından ayırıp pencere önüne ufak bir masa etrafına yerleştirerek, salonunuzun içinde ayrı bir özel alan oluşturabilecek, berjerlerin yakınına dergilik ya da kitaplık koymanız halinde de, ayrı bir okuma köşesi yaratma imkânına sahip olabileceksiniz. Eğer evinizde bir şömineye sahipseniz yine berjerleri bu alana koyabilir ya da küçük yastıklar ve puflar yardımıyla bu alanı renklendirebilirsiniz.

Dikdörtgen Salonlar için Aksesuar Seçimi

Dikdörtgen salonları dekore ederken atlamamanız gereken bir unsur da salona uygun ve salonu renklendirecek çeşitli aksesuarlar kullanmanız. Bu salonlarda köşe alanlarını uzun abajurlar ile değerlendirebilirsiniz. Bunun yanında geniş duvarları dolduracak çerçeveler ve duvara monte edilmiş raflar da dekorasyonunuzu tamamlayacak unsurlardandır. Duvara monteli çevrelerin içine fotoğraf yerine dekorasyonunuza uygun figürlerin ya da sloganların koyulması ya da büyük tablolar ile duvarların doldurulması fikri de salon dekorasyonu için ilginç fikirler arasındadır.

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!