Dikkat Hastane Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

09 Ağustos 2017

Hastane Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikli olarak tavsiye niteliğindedir. Herkes gibi bizde aklı vermeyi seviyoruz. Belki birinin işine yarar.

HASTANE TEMİZLİĞİ İÇİN ÖNERİLER;

             Hastaneler hijyenik olması en önemli olan yerlerin başında gelir.Binlerce hastanın gün içinde giriş çıkış yaptığı, yine yüzlerce insanın yataklı tedavi aldığı hastanelerde hijyen seviyesi daima üst seviyelerde olması gerekir. Hastanelerde hijyenin en üst noktası olan steril bölgelerin temizliği ise ayrı bir özen ister. Bu nedenden ötürü hastanenin temizlik özel birimleri bulunur. Genel temizliğinin temizlik şirketleri tarafından yapıldığı hastanelerde denetimler doktor ve hemşirelerin bulunduğu özel birim tarafından denetlenir.HASTANE TEMİZLİĞİ CİDDİ İŞTİR;

            Gün içinde insan sirkülasyonunun bir hayli fazla olduğu  hastanelerde mikrop ve virüslerin hızlı biçimde yayılması ve tedavi altında olan hastaları ciddi oranda etkilemesini önlemek amacıyla hastanelerdeki yapılan temizlik farklı bir önem taşır.Temizlik şirketi elemanları tarafından yapılan hastane temizliği öncesinde temizlik çalışanlarına hastane bünyesinde oluşturulan ve doktor ile hemşirelerden oluşan bir birim tarafından eğitim verilir.Hastane temizliğindeki hijyenin sağlanmasında bu eğitimler önemli bir yere sahiptir.

HASTANE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR;

             Hastanelerdeki temizlik sistemi hazırlanan bir program ve risk alanlarının derecelendirilmesine yönelik gerçekleştirilir. Bu derecelendirmeye göre temizliğin nasıl yapılması gerektiği ortaya konur ve temizlik şirketi elemanlarından bu kurallara uyması beklenir. En üst düzeyde temizlik yapılması gereken bu alanların başında ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri ve bu alanların içinde bulunan,banyo, koridor, depo ve personel odaları gelir. Bu alanlarda sık ve etkili temizlik yapılması şarttır.  Bu alanlarda ise temizlik sık ve anında yapılmalıdır. Kirlenen  yer anında dezenfekte  edilmesi gerekir. Bu alanları ise acil servis, merkezi sterilizasyon ünitesi, mikrobiyoloji laboratuvarı ve bu alanların içinde bulunan veya bu alanlarla ilişkili olan, banyo, koridor, personel odalarını kapsar.Düzenli olarak temizlik yapılması gereken alanlardır.  Bu alanlar ise mutfak, genel klinikler, koroner yoğun bakım ünitesi,  laboratuvarlar,   bekleme  salonları, Günlük kullanım alanları, poliklinikler, morg, kafeterya ve bu alanların içinde bulunan veya bu alanlarla ilişkili olan asansörler, merdivenler, banyolar,  toplantı  odaları,  personel  odaları,  depolardır. Bu alanlar ise çoğunlukla idari işlerin yapılandığı alanlardır ve düzenli olarak temizlik yapılması yeterlidir.

HASTANE TEMİZLİĞİ ÖNERİLERİ;

            Hastane temizliği sırasında temizlik personelinin temizliği de çok önemlidir. O yüzden her katın ayrı bir temizlik personeli vardır ve bu personelin temizlik yaparken eldiven giymesi şarttır.Hastane temizliği önerilerinin başında temizlik bitiminde ise personelin daima elini yıkaması beklenir. Öte yandan temizlik sırasında tozu kaldıracak müdehale yapılmaması istenir. Temizlikte az toz oluşturacak yöntemler seçilmelidir.Ayrıca her alan için ayrı bez kullanılması ve  bezlerinde tüy bırakmamasına dikkat edilmesi gerekir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!