Diş Hekimliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

23 Mart 2018

Diş Hekimliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siz de dişçilerin ne iş yaptığını merak ediyorsanız, hadi öğrenelim!

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsanların diş sağlığına verdiği önemin artmasıyla birlikte diş hekimliği, değerini katlayan mesleklerden biri halini almıştır. Eğitim ve bilgi düzeyinin artması, insanları orijinal dişlerini kaybetmemek adına devamlı olarak diş sağlığıyla ilgili bakımlarını yapar hale getirmiştir. Nitekim bakımı düzenli aralıklarla yapılmayan dişlerin, kullanım ömrü de buna bağlı olarak düşük olacaktır. Avrupa’da insanların yılda ortalama iki defa diş bakımı yaptırdıkları düşünüldüğünde Türkiye’de kat edilmesi gereken yol olduğu açıktır. Ancak son yıllardaki gelişmeler olumlu yönde seyretmekte, diş hekimliği mesleğine duyulan ihtiyaç günden güne artmaktadır.


Diş Hekiminin Görev Tanımı Nedir, Bu Meslek Hangi Kişisel Özelliklerin Varlığını Gerekli Kılar

Diş hekimleri diş, diş eti, ağız boşluğu gibi vücudun belirli bölümlerinde insanların şikayeti doğrultusunda tedavi işlemi gerçekleştirir. Diş temizliği son yıllarda insanların sıkça gerçekleştirmekte olduğu bir metottur. Böylelikle diş sağlığı korunur ve insanlar orijinal dişlerinden ciddi rahatsızlıklar yaşamazlar. Bunun dışında dişte meydana gelen sorunların, diş eti problemlerinin çözümü de diş hekimliği mesleğinin görev alanına girer. Öte yandan diş hekimliğinin görev alanlarından biri de diş sağlığının toplum nezdinde korunmasına katkı sağlamaktır. Bu bağlamda insanları bilgilendirmek, onlara diş bakımının nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini anlatmak da diş hekimlerinin görevlerindendir. Bu bakımdan diş hekimlerinin sadece hastaları değil toplum nezdinde de ciddi bir görevi bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.


Diş Hekimliği Bölümü Nasıl Kazanılır Neler Yapılması Gerekir

Diş hekimliği bölümünün tercihi YKS’nın sayısal puan türü bölümünden yapılır. Bu da öğrencilerin temel Türkçe ve Sosyal Bilimler dersleriyle ilgili bilgi birikiminin yüksek olmasını gerekli kılar. Öte yandan Matematik ve Fen Bilimleri derslerine hakimiyet, zaten gerekli olan bir durumdur. İyi bir sayısal öğrencisinin bu derslere olan hakimiyetinin yüksek olması gerekir.

Diş hekimliği sayısal puan türünün cazip bölümlerinden biridir. Bu sebeple lise veya mezuna kalma durumunda bu süreçte iyi bir çalışma disiplini gerektirir. Öğrenciler müfredat konularına hakim olmalı, test çözme becerisi geliştirebilmelidir. Bu da, öğrencinin bireysel olarak yaptığı çalışmanın yanında, takviye gerektirir. Bu takviyeyi de alanına uzman bir özel ders hocasından bulmak mümkündür. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde yükseköğrenim hayatını sürdüren eğitmen kadromuzla bu ihtiyacı karşılamanız için biz hazırız. Diş hekimliğibölümünü kazanmak ve parlak bir geleceğe sahip olmak istiyorsanız, bizi tercih ederek hayalleriniz yolunda sağlam bir adım atabilirsiniz.
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!