Diyetisyenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

25 Mart 2018

Diyetisyenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyetisyen bir bakar kilolusun der, bunu nasıl anlar? Gelin İnceleyelim!

Günümüz insanının iş ve gündelik birtakım yoğunluklar sebebiyle hareketsiz bir hayat sürmesi birtakım sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Bunun çözümü olarak da diyetisyenlik hizmeti çok daha sık başvurulan profesyonel bir destek olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar, diyetisyenlere giderek sağlıklarını korumak için nasıl bir beslenme programı uygulamaları gerektiği, hangi sporlara ağırlık vermeleri gerektiği gibi pek çok sorunun cevabını almaktadırlar.

Diyetisyende Bulunması Gereken Özellikler

Profesyonel bir hizmet olan diyetisyenlik doğrudan insanlarla ilişki kurmayı gerektiren insan odaklı bir meslektir. Bu sebeple diyetisyen olmak isteyen kişinin insan ilişkilerinde başarılı olması gerekir. Zira bu meslek dalında, insanlarla “sağlıklı beslenme” gibi son derece hassas bir konuda iletişim kurulacaktır. İnsanların beslenme programı, hangi besinlerden kaçınmaları belirlenecektir. Dolayısıyla diyetisyen, kendisinden yardım isteyen insanlarla güven kavramı çerçevesinde ilişki kurabilmelidir. Diyetisyenlik mesleğinin bir danışmanlık mesleği olduğu asla unutulmamalıdır. Danışmanlık hizmetinin verilebilmesi de teknik bilgi birikiminin yüksek olmasıyla ilgilidir. Yanlış bir bilgi ciddi zararlara yol açabilecektir. Bu sebeple, meslek eğitiminin yüksek olması, başarıda büyük önem taşımaktadır.

Bu sebeple diyetisyenlik mesleğini seçecek öğrencilerin, hangi okullarda bu işin eğitimini alacaklarına dikkat etmeleri gerekir. Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları diyetisyenlik mesleğini icra etmektedirler. Bu bölümde öğrenci, meslek ve besinlerle ilgili bilimsel bilgiler edinmekte, toplum sağlığının korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi gibi konularda birtakım çalışmalar gerçekleştirmektedirler. Bu meslek; sabırlı olma, insanlarla işbirliği yapabilme, düşünceleri etkili bir şekilde karşıdaki insana aktarabilme yetilerinin yüksek olmasını gerektirir. Zira nihayetinde, bir insanla sağlıklı bir yaşam için belirli konuşmalar yapılacak ve o kişinin anlatılanlara inanması çok önemlidir. Bu bakımdan diyetisyenlik mesleğinin bilgi birikimi kadar iletişim becerilerinde de yüksek bir seviye istediğini söyleyebiliriz.

İyi Bir Diyetisyen Olmak İçin İyi Hazırlık İyi Üniversite

Diyetisyenlik mesleğini en üst seviyede icra edebilmek ilk olarak iyi bir üniversite kazanmayı gerektirir. Sağlık Bilimleri Fakülteleri kapsamında yer alan Beslenme ve Diyetetik bölümü YKS sayısal puan türü ile öğrenci almaktadır. Bu sebeple öğrenciler temel Türkçe, Sosyal Bilimler bilgilerinin yanında Fen Bilimleri ve Matematik derslerine en iyi şekilde hazırlık yapmalıdır. Bu amaçla, uzman ekibimizden alacakları özel ders hizmeti ile de daha yüksek seviyeye çıkarabilirler. Lisede yapılan iyi bir hazırlık, gelecekte çok daha talep gören bir meslek dalı haline gelecek diyetisyenlik için kapıları sonuna kadar açacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!