Doğalgaz Ve Kalorifer Kullanımına İlişkin Bilinmesi Gerekenler

08 Ağustos 2017

Doğalgaz ve kalorifer tesisatının en doğru olarak döşenmesi evinizin yada işyerinizin doğru biçimde ısınmasını sağlar.

Doğalgaz ve kalorifer tesisatının en doğru olarak döşenmesi evinizin yada işyerinizin doğru biçimde ısınmasını sağlar. Aksi takdirde ya çok ısınır yada üşürsünüz. Doğru döşeme şeklini ise işin ehli tesisat ustalarına bırakmanızsa her zaman size kazanç sağlar. Evinize yada işyerinize  inşaat halinde iken doğalgaz ve kalorifer tesisatı döşenmediyse bu meşakatlı süreçte evdeki tadilat can sıkıcı bir hal alabilir. Gelişen son teknoloji ile bu sıkıntıların bir çoğu aza indirilirken işin ustası tesisatcılar sayesinde olası su kaçaklarıda tamamen ortadan kalkar.

Soğuk kış aylarında evlerin ve işyerlerinin sıcacık olmasını sağlayan doğalgaz ve kalorifer tesisatı çetin geçen kış şartlarında  son yıllarda lüks olmaktan çıkarak zorunlu hale geldi. Isınma tesisatının önemi  kış mevsiminin daha da zor olması ile daha da hissedilir oluyor. Bu bağlamda da doğalgaz ve kalorifer tesisatının en doğru biçimde döşenmesi ısının eşit biçimde  alana yayılmasında etkili bir rol oynuyor.

Kalorifer ve doğalgaz döşemesinde dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biri boruları, dönüşü az olan yerlerden geçirerek  en kısa şekilde evi sarmasını sağlamaktır. Aksi takdirde boruların uzun tutulması nedeniyle daha fazla su harcarsınız ve su faturanız oldukça kabarık gelir.Bunun yanısıra tesisat maliyetiniz artığı gibi ısınmanızda kaliteli olmaz.

Isı kayıplarını en aza indirmek ve faturaları en aşağı oranlara çekmek ise işin ehli ısınma tesisatcılarına denk gelmekten geçiyor. Yapılan keşif çalışması sonrasında kaliteli malzeme kullanımı ve radyatör seçimiyle başlanan  ısı tesisat döşemesinde odalara uygun boyutlarda ve sayıda radyatör takılması da ısının eşit dağılmasında önemli bir yere sahiptir. Isı tesisatının en önemli malzemelerinden biri olan kombinin bulunacağı yerde elverişli ısının elde edilmesinde etkilidir.Kombinin mutfağa ve banyoya  uzak olmaması gerekir. Aksi takdirde  borulardan geçen suyun geç ısınması enerji kaybına yol açacağı gibi fazla su kullanımıda ekstra bir maliyete yol açar.

Doğalgaz ve kalorifer sistemlerinde gelinen son noktada kombilerde  kireçlenmeye karşı alınan önlemlerin dışında istenilen sıcaklığa ulaşıdığında kendini rölantiye alma özelliği bulunması ısınma tesisatında teknolojik yeniliklerin başında gelir. Herhangi bir tehlike anında gazı kesme özelliğinin bulunması da güvenlik açısından önemli bir tedbirdir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!