DUMAN DEDEKTÖR SİSTEMLERİ

18 Ekim 2017

DUMAN DEDEKTÖRLERİ SİSTEMLERİ

Duman dedektörleri, güvenliğimizi arttıracak sistemlerden bir tanesidir.

Duman dedektörleri, güvenliğimizi arttıracak sistemlerden bir tanesidir. Genellikle duman dedektörleri, sıklıkla rastlanan yangın göstergesine sahip dumanı algılayıp yangın alarmını sisteme sokan bir cihazdır. Dumana karşı olan bu cihazlar sayesinde yangın esnasında oluşacak hem can hem de mal kaybını en aza indirgemek hatta can ve mal kaybının önüne geçmek mümkündür. Güvenlik konusunda kurtarıcmız olacak olan bu sistemleri gelin biraz tanıyalım.  

Yangın Dedektörleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Farklı kullanım alanlarına göre çeşitlenen yangın dedektörleri mevcuttur. Endüstriyel, ticari, toplu konutlar gibi alanlardaki yangın dedektörleri alarm sistemine bir sinyal yollar ve yangın ihbarında bulunur. Ev tipi dedektörler ise dedektörün kendisinde mevcut olan yerel bir ses sistemine ya da görsele sahiptir. Yangın olduğu tespit edildiği anda bu ses sistemi ya da görsel devreye girer. Yangın dedektörleri genellikle disk şeklinde plastik bir kaba yerleştirilmiş çiplerdir.


Yangın Dedektörleri Nasıl Çalışır?

Yangın dedektörleri farklı çalışma prensiplerine göre ayrılabilirler. Bazıları optik algılama ile bazıları fiziksel sürece ile bazıları ise daha duyarlı olsun diye hem optik algılama hem de fiziksel sürece ile çalışırlar.

Yangın Dedektörü Çeşitleri Nelerdir?

İyonizasyon, optik, ışın tipi ve hava emmeli çok hassas olmak üzere dört tip duman dedektörü mevcuttur.

İyonizasyon duman dedektörleri, küçük parçalara sahip beyaz dumanı algılayan dedktördür.

Optik duman dedektörü, yanarken ağır ağır yanıp yoğun duman çıkaran maddelerin dumanını algılayan dedektör tipidir.

Işın tipi duman dedektörü, karşılıklı verici ve alıcı üniteler yerleştirilir ve bu üniteler arasında oluşan duman parçacıklarını algılayan detektördür.

Aktif hava emmeli çok hassas duman dedektörü, sistemin kurulduğu yerdeki havayı bir boru sistemiyle çekip, lazer sayesinde çok hassas bir detektör sayesinde algılanmasıyla oluşan dedektör cinsidir. Çok küçük miktardaki dumanları algılayabilir.

Can ve mal güvenliğiniz için yangın duman dedektörlerini tercih edin.

Dedektör montajı için Firmalar. Yangın alarmı sistemleri Yangın alarmı sistemleriÜye değil misiniz? Hemen kayıt olun!