Duvar Boyamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

02 Ocak 2017

Duvar boyaması evde yapılabilecek en zahmetli işlerden birdir.

Duvar boyaması evde yapılabilecek en zahmetli işlerden birdir. Düzensiz ve özensiz yapılan bir boyama işleminde zaman, güç ve maddi kayıplar yaşanabilir. Ayrıca özensiz yapmış olduğunuz duvar boyama işlemi giderek sizin için sıkıcı bir hal de alabilir. Bu sebeple boyama işini bu işte uzman profesyonel boyacı ustalara bırakabilirsiniz ancak bu seferde maddi olarak etkilenebilirsiniz. Boyama işlemini yine de kendiniz yapmak istiyorsanız ilk başta bu işi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Ev içerisinde bir küçük parti düzenleyip aile bireyleri ve ya arkadaşlarınızdan boyama işlemine yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Boyama İşlemine Geçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyama işlemine geçmeden önce gerekli çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Boya işlemi bir kerede olabilecek bir işlem değildir ve sistematik bir çalışma ile evinizi daha çabuk ve zevkle boyayabilirsiniz. Öncelikle doğru malzeme seçimi çok önemlidir. Kazıma işlemleri için spatula, düzeltme işlemleri için zımpara, duvar yüzeylerinin boyanması için rulo ve ya değişik ebatlarda fırçalar temin etmeniz gerekmektedir. En önemli hazırlık aşaması ise duvar boyası seçimidir. Boyanızın kaliteli ve evinizin dekorasyonu ile zevkinize uygun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Boya rengini seçerken aceleci davranmamalı, gerekirse boya örneklerini boyacınızdan alarak boyama işlemini yapacağınız duvar üzerinde geniş bir alana uygulayarak size en uygun boyayı seçmeye çalışmalısınız. Ayrıca boyama yapacağınız alan içerisinde malzemeler ve ya eşyalarınız bulunuyor ise bunların üzerine boya sıçramaması için uygun bir naylon muşamba ile sararak korumaya çalışın.


Boyama İşlemi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyama işlemi yapacağınız duvarı kontrol ederek duvarda nemden dolayı kalkmalar ve kabarmalar olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu alanlar spatula yardımı ile boyadan tamamen arındırılmalıdır. Gerekirse astar uygulamasını duvara yaparak zımpara ile tekrardan duvar üzerinde oluşan küçük pütürleri almanız gerekmektedir. Daha sonra boyanızın içerisinde bulunan kaba rulo fırçanızı daldırarak duvar boyama işlemine geçebilirsiniz. Duvar boyanırken W ya da N şeklinde hareketler uygulayarak tüm duvara eşit miktarda boyanın dağıldığından emin olun.
Tavan ve banyo boyaması işlemleri için özel olarak üretilmiş boyalar mevcuttur. Bu boyaları kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca tavan boyası yaparken boyanızı diğer kısımlara taşırmadan köşelere uygulayabilmek için özel küçük fırçalardan da edinmeniz gerekmektedir.

Etiketler:


Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!