Duvar Boyarken Kullanılacak Fırçalar

28 Haziran 2017

Duvar boyamak ile tuval boyamak arasında hiçbir fark yoktur.

Duvar boyamak ile tuval boyamak arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de ince işlik ve özveri gerektiren işlerdir. Nasıl ki ressamlar resim boyarken çok çeşitli fırçalar kullanma gereksinimi hissediyorsa inşaat boyalarında da çok çeşitli fırçalar kullanılmaktadır.

Boya yapılacak yüzey konusunda fırça seçimi çok önemlidir. Yapılacak olan seçime göre daha temiz işçilik, daha az sarfiyat ve daha az zaman gibi tasarruflar kazanmak mümkündür.

Genel anlamda boya fırçaları 4 ana grup üzerine yoğunlaşmıştır. Bunlar;


Su bazlı iç cephe boya fırçaları
Su bazlı dış cephe boya fırçaları
Sentetik boya fırçaları
Dekoratif boya fırçaları

Su bazlı iç cephe boyalarının uygulamasında kullanılacak olan fırçalar, genel olarak kestirme fırçası ve robot fırçadır. Kestirme fırçaları ; 0,5’’ , 1’’ , 1,5 ‘’ , 2’’ , 2,5’’ , 3’’ , 4’’, 5’’  gibi numara ölçüleri vardır. Kullanılacak olan fırça numarası işin büyüklüğüne göre artacak veya işin inceliğine göre yine düşüş gösterecektir. Boyacı ustaları tarafından çok çeşitli şekillere bürünmesi ve sahip olduğu tüy sayısının fazla olması sebebiyle genel olarak robot fırça tercih edilmektedir. 

Dış cephelerin kabartıları iç cephelere oranla daha fazla ve daha büyük olduklarından bu alanda kullanılacak olan boya ve fırçaların daha dayanıklı ve tüylerinin uzun olması istenmektedir. Çünkü oluşacak çatlak ve gözeneklere boyanın tam nüfuz etmesi için bu gereklidir. 
Sentetik boya fırçaları su bazlı boya fırçalarına nazaran daha dayanıklı ve daha az sayıda tüy barındırmalıdır. Sentetik boyalar diğer boyalara göre daha yoğun olduğundan, çok fazla tüy ise boya ustalarının boyayı yüzeye uygulamalarında zorluk çekmesine sebebiyet vermektedir.

Dekoratif boyalar ise tamamen dekorasyon amacı içerisinde olduğundan çıkaracağı desene göre seçim yapılmalıdır. Tabi ki bu dekorasyon uygulamalarından önce duvarın bu uygulama için hazır hale getirilmiş olmaları gerekmektedir.

Gelişen inşaat sektörü sayesinde boyama işlerinin hızlı ve pratik olması istendiğinden daha geniş yüzeylerde güzel sonuçlar almak için fırçaların yanı sıra rulolar da tercih edilmektedir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!