EKMEK Mİ? KESİNLİKLE TÜKETİN !

19 Eylül 2017

ekmek beslenme önerileri

Çok kişiden duyduğum ‘‘diyetteyim o yüzden ekmek yemiyorum’’ cümlesi beslenme bilimine uygun bir durum değildir.

Zaten ekmek tüketmemek Türk toplumuna da uygun bir durum değildir. TÜKETİLEN EKMEĞİN MİKTARINA VE ÇEŞİDİNE göre ekmek; sağlıklı olmanıza ve kilo vermenize yardımcıdır. Peki hangi ekmeği tüketmeliyim ?

FULL WHEAT BREAD ile ilgili görsel sonucu

Beyaz ve esmer ekmek olmak üzere iki çeşit ekmek bulunmaktadır. Bu ekmeklerin üretim aşamasında bazı farklılıklar mevcuttur.

BEYAZ EKMEĞİN üretim aşamasında buğdayın çekirdeği ile kabuk kısmı çıkartılır ve endosperm kısmı toz haline getirilir. Bunun sonucunda ekmek, B vitaminleri, demir gibi minerallerden ve sağlıklı beslenmemiz için önemli olan posadan uzaklaşmış olur.

  • Beyaz ekmek glisemik indeksi YÜKSEK bir besindir !

Bu yüzden kan şekerinizde ani değişikliklere  ve fazla insülin salgılanmasına sebep olur. Beyaz ekmek tükettikten sonra salgılanan fazla insülin sebebiyle besinler direkt yağ olarak depolanır. Bu depolama da çoğunlukla bel çevresinde gerçekleşir.

  • Beyaz ekmek posadan , B vitamini ve demir gibi minarelerden YOKSUNDUR !

FULL WHEAT BREAD ile ilgili görsel sonucu

TAM BUĞDAY EKMEĞİ yapımına gelecek olursak buğday               tümden öğütülür. Böylece posa, vitaminler- mineraller, antioksidanlar ekmekte kalmış olur.

  • Tam buğday ekmeği Posadan zengindir !

Tam buğday ekmeği posadan zengin olmasından dolayı kan şekerini düzenleyicidir. Bu yüzden sağlıklı yaşamanıza ve kilo vermenize yardımcıdır.

  • Tam buğday ekmeği tokluk hissinin daha uzun süre oluşmasını sağlar !
  • Sindirim sistemini düzenleyicidir.
  • Tam buğday ekmeği yerine çavdar, tam tahıllı ekmeklerde tercih edilebilir.

Unutulmamalıdır ki ekmek miktarı da diğer besinlerde olduğu gibi kişiye özel enerji gereksinimine göre bir diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır.

Yorum olarak düşüncelerinizi paylaşırsanız seviniriz!!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!